Oyunun adı Medeni Hali: Kadın. Bakırköy Belediye Tiyatroları oyuncuları tarafından sahneleniyor. Oyuncuların hepsi, oyunun adından da anlaşılabileceği üzere kadın.
Oyun; sokakta, markette, metroda, otobüste, AVM’de rastlayabileceğimiz, hatta komşu bile olabileceğimiz sekiz ayrı kadının yaşamından kesitleri anlatıyor.
Kadınlardan biri yeni mezun ve iş arayan bir genç kız, biri Amerika’da çalışan sevgilisiyle ortak gelecek planlayan bir genç kadın, biri sevgilisinden hamile kalmış, biri evlilik hazırlığında olan nişanlı bir hayalperest, biri yeni evli, biri evli ve full-time anne, biri yeni boşanmış, biri ise kapıyı ona açmayan sevgilisi hakkında paranoyalara sahip bir kadın.
Hepsi de birbirinden farklı düşüncelere, dünya görüşlerine, üzüntülere, endişelere, sevinçlere ve yaşamlara sahip, ama birbirleriyle her an her yerde karşılaşabilen kadınlar.
O kadınların yaşadıklarını biz de yaşabiliyoruz hayatta aslında.

Kimimiz nişanlıyız, hayaller kuruyoruz evlilik hayatıyla ilgili.
Kimimiz yeni mezunuz ve iş arayışı içindeyken etrafımızdaki teyzelerin bizim için buldukları kısmetleri kibarca nasıl geri çevirebileceğimizi düşünüyoruz.
Kimimiz sevgilimizden haber alamayınca paranoyalara kapılıyoruz.
Kimimiz yeni evliyiz ve balayından sonra ilk defa evimize oturmaya gelecek olan kaynanamıza kendimizi beğendirmek için şekilden şekle giriyoruz.
Kimimiz sevgilimizden hamile kalmışız ve işin içinden nasıl çıkacağımızı düşünüyoruz kara kara.
Kimimiz hayatını kocasına, çocuğuna ve evine adamış ve üç sokak üstteki marketten yumurtayı hangi ara alabileceğimizin planlarını yapıyoruz.
Kimimiz ailemize kendimizi ispatlamak için tek başımıza yaşıyoruz, bir yandan çalışarak ve uzakta olan sevgilimizle internet aracılığıyla iletişim kurabiliyoruz.
Kimimiz ise yeni boşanmışız, hayatta dul bir kadın olarak dimdik durmaya çalışıyoruz.

Oyuna giden her kadın, ama mutlaka her kadın, oyundaki kadınların yaşadıklarını ya daha önce yaşamıştır, ya yaşıyordur ya da ilerde yaşayacaktır.

Oyunu izlerken de çok gülecektir.

Medeni Hali: Kadın

Bakırköy Belediye Tiyatroları

Yazan: Gülce Uğurlu

Yöneten: Yelda Baskın