Defne Suman gönüllü olarak Tayland’a çalışmaya gittiğinde Yoga ile tanışan ve tüm hayatını Yoga’ya adayan bir Yoga eğitmeni. Aynı zamanda konargöçer halde yaşayan bir gezgin! Kâh Yoga eğitimleri almak kâh başka ülkeler, kültürler görmek için sürekli geziyor. Bazen bu gezgin halinden kendi bile şikâyetçi. Buna rağmen Defne Suman gezginliğinde özgürlüğünü hissettiği için bir türlü seyahat etmekten vazgeçemediğini belirtiyor.

Defne Suman Mavi Orman’da çocukluğundan beri yazmayı sevdiğini, kendini yazarak çok rahat ifade ettiğini söylerken, günlüklerini tüm samimiyeti ile bizlerle paylaşıyor. Mavi Orman genel olarak Defne Suman’ın hayatı olmuş Yoga üzerine kurulu gibi görünmekle birlikte, kitabı okurken kendi gelgitlerimize de tanık oluyoruz.

Yazarımız, ruh, beden ve zihnin BİR olması hali olan Yoga’nın kendisinde nasıl bir tutku haline geldiğini, nasıl bir değişim geçirdiğini, iç hesaplaşmalarını, yalnızlıklarını, zayıf yönlerini, güçlü yönlerini, ailesi ile olan ilişkilerini, yaşadığı mutlulukları ve hayatının daha birçok kesitini sade, akıcı bir dille anlatıyor bizlere.

Eğer biraz Yoga’ya da ilginiz varsa elinizden düşüremeyeceğiniz bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Çünkü gittiği eğitimlerde, üstatlarıyla yaptığı konuşmalarda, Defne Suman’ın seçtiği Patanjali’nin Yoga Sutralalarında, kendine yaptığı yolculuklarda siz de kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

Benim en çok hoşuma giden cümlelerden biri, Defne Suman’ın Tayland’daki hocasının söylediği “Yoga için doğru ortamı beklemek yerine o ortamı yaratmaya çalış.” oldu.

Ne olursa olsun yaptığınız herhangi bir işi TUTKU ile yapıyorsanız mutluluk ve başarı daima sizinle oluyor. Bunu Defne Suman’ın yaşamında rahatlıkla görüyoruz.

Namaste.

Mavi Orman

Defne Suman

Kuraldışı