?Aniden bana baktı. Bana ilk kez baktığını zannediyordum. Ama çok geçmeden, omzumda ve sırtımda hissettiğim yapışkan ve yağlı bakışını benden ayırmadan ayaklı şamdanın arkasından dolandığında, asıl benim ona ilk kez baktığımı fark ettim. Bir sigara yaktım. Acı ve yoğun dumanı içime çekip oturduğum sandalyeyi arka ayaklarından birinin üstünde dengeleyerek döndürdüm. Ardından kadının orada olduğunu gördüm, her gece olduğu gibi şamdanın yanında durmuş, gözlerini üstüme dikmişti. Birkaç dakikadır birbirimize bakmak dışında başka bir şey yapmamıştık. Ben arka ayaklarından biri üstünde dengeleyerek oturduğum sandalyeden ona bakıyordum. O ise iri elini şamdanın üstüne koymuş, ses çıkarmadan dikildiği yerden bana bakıyordu. Gözkapakları her gece olduğu gibi parıldıyordu. Derken her zamanki rutinimizi hatırladım ve ?Mavi köpeğin gözleri,? dedim. O da elini şamdandan çekmeden, ?Evet. Artık bu sözü asla unutmayacağız,? dedi ve iç geçirerek şamdanın yanından ayrıldı. ?Mavi köpeğin gözleri?. Bunu her tarafa yazmıştım.? ? 1950

Ölüm anındaki saf teslimiyetin çarpıcı anlatılışıyla silkelendim bu kitabı okurken. Büyülü gerçekçilik akımının öncülerinden Gabriel Garcia Marquez?in ödüllü yapıtlarına ışık tutan ilk eserlerini barındıran Mavi Köpeğin Gözleri, Marquez?in 1947-1955 yılları arasında yazdığı 12 öyküden oluşuyor.

Gerçekle hayalin arasında gidip geldiğimiz bu öykülerde, yatalak genç bir adam, kedisinin bedenine bürünen bir kadın, çocuğunun ölümü ile sarsılan bir anne, ölen ikiz kardeşler, gözleri çulluklar tarafından oyulan üç adam, kurbanını bekleyen ölüm meleği gibi karakterlerle çıkıyor karşımıza yazar. Bu kişiliklerin, bulundukları durumlarda bedenlerini ve ruhlarını nasıl gözden geçirdiklerini dolu dolu net bir gerçeklikle anlatıyor. Ölümün aslında yadsınamaz olduğunu hatta hayattaki en gerçek nokta olduğunu vurguluyor. Ölüm dışında yalnızık, hayattan kopuş, şiddet, ayrılık temaları da işlenmiş hikâyelerde.

Yazdıklarını tekrar tekrar gözden geçirip değişiklikler yapmayı seven Marquez?in tek kusursuz metni olarak gördüğü ve yeniden yazsa bir sözcüğünü bile değiştirmeyeceğini söylediği öyküsü Çullukların Gecesi de bu kitapta!

Mavi Köpeğin Gözleri

Gabriel Garcia Marquez

Çeviren: Emrah İmre

Can Yayınları