Canınız mı sıkılıyor, biraz kafanızı mı dağıtmak istiyorsunuz? O zaman bu kitap tam size göre. Okumaya başladığınızda elinizden düşüremediğiniz, sizi Bainbridge adasının huzurlu atmosferine götüren bu kitabın adı “Mart Menekşeleri”. Kahramanımız ise ünlü bir yazar olan Emily Wilson.

Kocası tarafından aldatılan Emily’nin dünyası başına yıkılır. Uzun zamandır güzel bir kitap yazamayan Emily şimdi de kalp kırıklığıyla mücadele etmektedir. Bu sıkıntılı günlerinde ise Bainbridge adasında yaşayan büyük yengesi Bee’den reddedemeyeceği bir teklif alır. Bee,  Emily’i mart ayını geçirmesi için  adaya davet etmektedir.

Ruhundaki tüm yaraları iyileştirmek isteyen Emily, valizini hazırlar ve Bainbridge adasına doğru yola çıkar. Ada ilk günden iyi gelmiştir. Bee de çok mutlu olmuştur. Yeğeni ile geçmiş günleri yad edecek, güzelce vakit geçirecektir. Emily, adadaki ilk gününde odasındaki dolabın çekmecesinde 1943 yılında yazılmış kırmızı kadife kaplı bir günlük bulur. Emily günlüğü elinden bırakamaz. Günlükte yazılanlar kimsenin yüzleşmek istemediği  bir aile sırrını ortaya çıkaracaktır. Emily, kendisini bu hikayeyi ve hikayedekileri çözmeye çalışırken bulur. Bu sayede Jack ile tanışır. Bu arkadaşlık kısa bir süre sonra aşka dönüşür. Hikayenin sonu ise sürprizlerle doludur.

Kısacası, umudun, hüznün ve pişmanlığın bir arada işlendiği bu muhteşem romanı elinizden bırakamayacaksınız. Keyifli okumalar 🙂

Mart Menekşeleri

Sarah Jio

Çeviren: Nihan Giray

Arkadya Yayınları