Sizi bilmem ama ben gençken YKY?nin kitapları hep pahalı gelmiş, kitap alma konusunda hep hesap yapmak zorunda kalmıştım. İşte yetişkin olmanın şahane tarafı? YKY?den istediğim kitabı alabilirim artık. Bir yazarı sevince tüm yazdıklarını okumak isterim, dolayısıyla alınacak çok kitap var. Deli Kadın Hikâyeleri?nden biri idi ?Madam Arthur Bey?. Biraz daha uzasın dediğim öykülerden birinin romanını bulmak iyi geldi bana.

Madam Arthur Bey kara yalıda yaşar. Kara yalı salyangoza benzer; arınma, kayboluş, iyileşme, esir, doğum, değişim, tesir ve dönüşüm simgesiyle gizli dolambaç. Kara yalı hayalini kurabilene görünecek kadar cesur bir yer. Madam Arthur Bey?e eşlik eden yazar Olcayto, dilsizliği unutabilme yeteneğiyle süsleyen Maria, eski sevgili kayıt tutmak için fotoğraf çeken Keşşaf, pencereden hayatı yaşayan umutsuz ve her şeyi bilen hayat kadını Nagehan, sınırlarına bile sınır çekmeyi yıllarca başarmış Şehnaz, her şeyin tanığı Kedileş, kayıp Ruhat?

Hepsinin birbiriyle bir şekilde bağı var, ama öyle varla yok arasında bir roman ki bazen biz de kayboluyoruz anlatılanlar arasında. Hayal etmek, oldurmak.

?O zaman gerçek ne?

Bir anlık kıvılcım. Olup bittiği anda var olan. Sonrası külliyen hatıra. Hem yaşayan için hem o yaşama tanık olan için. Tarih hafızadan kâğıda geçerken bile tıpkı kulaktan kulağa oyunundaki kelimeler gibi girdaplara kapılır. Hallerden hallere dönüşür. Kaybolur.

Gerçek hep kaybolur.?

?? Siz ne olmasını isterseniz. Gökte yıldız? Deniz dibinde kabuk, ağaç dalında yaprak ya da bağırsakta bir solucan. İsterseniz çöpe atarız eski hayatınızı, isterseniz gömeriz. Yakabiliriz dilerseniz. Küllerini denize, kuma, göğe, kuyuya, dağa, taşa, ormana serpebiliriz. Ya da yersiniz külleri. Suya karıştırıp, çorbaya katıp, reçelin üzerine serpip, tavuğun suyuna banıp. Hayat sizin değil mi hanımefendi/beyefendi? Ne dilerseniz o olur.?

?Madam Arthur Bey ne diledi de, bu oldu??

Çok tuhaf ve o kadar merak uyandırıcı? Kara yalı esrarengiz ve tuhaf?

Sevgiler?

Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey

Mine Söğüt

Yapı Kredi Yayınları