?Bir gün, mutsuzluğu, acıları ve arzuları, en derindeki sırları görme yeteneğin olduğunu keşfetseydin…
Bir gün, sana gülümseyen yüzlerin ardını görüp sana en yakın kişinin yüreğinde kilitlediği kapıları aralasaydın, ne yapardın?…?
Bu yaz ilk okuduğum kitap Limonlu Pastanın Sıradışı Hüznü oldu. Konusu gerçekten çok ilginç; yemeği yapan kişinin duygularını anlayan bir kızın hikâyesini anlatıyor: ?Büyümenin eşiğindeki Rose için hayat, bir sabah geri dönülmezcesine değişir. Zira annesinin yaptığı limonlu pastadan aldığı bir lokmayla, sadece yemeği değil, onu pişiren kişinin duygularını da tatmakta olduğunu anlar…?
Kısaca kitabın yazarı Aimee Bender’i tanıyalım: Aimee Bender, 28 Haziran 1969’da Los Angeles’ta doğdu. Çağdaş Amerikan edebiyatında ses  getiren bir roman ve öykü yazarı olan, gerçeküstü kurgu ve kişileriyle tanınan, yapıtları on altı dile çevrilen ve iki kere Puschart Ödülü’nü alan Bender, 2005’te Tiptree Ödülü’ne aday gösterildi. Bugüne kadar dört kitabı yayımlanan Aimee Bender, Limonlu Pastanın Sıradışı Hüznü ile en iyi kurmaca dalında SCIBA (Güney California Bağımsız Kitapçılar Birliği) ödülü ve bir Alex Ödülü’ne layık görüldü.
Olağanüstü yeteneği, aynı zamanda derin bir kaygı ve hüznü de beraberinde getirir; çünkü her zaman neşeli, güler yüzlü ve sevecen biri olarak bildiği annesi kalbinde sarsıcı bir gerçek saklamakta, ailesinden ayrı ikinci bir hayat yaşamaktadır… Çok geçmeden babası ve ağabeyinin de çok özel yetenekleri olduğunu anlar. Her üçü için de bu yetenek, kimi zaman bir mucizeye kimi zaman da yakalarını kurtaramadıkları bir illete dönüşecektir.
Okurken kendimi Rose’un yerine koydum da; yemeği yapan kişinin duygularını anlamak gerçekten ilginç olabilirdi, ama kim o kadar sıradışı olmak ister diye de düşünmedim değil…

Limonlu Pastanın Sıradışı Hüznü

Aimee Bender

Çeviren: Suat Ertüzün

Can Yayınları