Bursa’da yaşayan, yazar Neclâ Çandağ’ın 12 yaş ve üstü çocuklar için hazırladığı, ilkgençlik romanı okuyucu ile buluştu.

Romanın ana kahramanı, Bursa’nın da simgesi hâline gelen Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu. Antika saatçi Karanfil Usta, arkeoloji öğrencisi Mehmet İzzettin, tiyatro sevdalısı Pınar ise yan karakterler olarak karşımıza çıkıyor.

Ustanın çocukluğunda evler bahçelerindeki ağaç ve çiçeklerle tanınırdı: Manolyalı bahçe, erguvanlı ev, ıhlamurlu sokağın büyük evi, leylaklı evin guguk kuşu… Her evin bir öyküsü vardı.”

Geçmişe yolculuk her sayfa. Yazar ile Bursa’nın tarihi ve doğal güzellikleri arasında yaptığım yolculuk, beni çocukluğuma, çocukluğumun büyülü Bursa’sına götürdü. Yazarın şiirsel anlatımı ve olağanüstü betimlemeleri bunda büyük rol oynadı.

Kitaplarında dostluğu, sevgiyi, paylaşmayı anlatan yazar ile hem Bursa’nın tarihi ve doğal güzelliklerini geziyor hem de Amerika’dan Bursa’ya, oradan da Milet Antik Tiyatrosu’na uzanan yolculukta Pınar’a eşlik ediyoruz.

Öğrencilik yıllarında, ailesi karşı çıktığı için tiyatro oyunculuğunu bırakan Karanfil Usta, torunu Pınar ile bu coşku ve mutluluğu tadar.

Romanın ilerleyen bölümlerinde, tiyatro sevdalısı Pınar’ı, filozof Milet’li Tales de düşlerinde ziyaret eder.

“Bir insan kendini tanır, yeteneklerini bilirse başarı onundur. Sen tiyatro sanatçısısın. Provalarla çalışıyor, başarıya ulaşıyorsun. Bak Pınar, hayatın provası yoktur. Hayatın geri dönüşü de yoktur. Kendini iyi tanı ki, başarıların devamlı olsun…”

Pınar ile tarihin ilk bilginlerinden, matematikçi ve filozof Tales, düşler evreninde gezinirlerken,  Tales’in verdiği öğütler hem Pınar’ı hem bizi aydınlatır. Ve devam eder ünlü filozof:

“Bu dünyada anlatılması gereken tek şey vardır: O da içimizdeki bir türlü sona ermez iyiyle, kötünün yarışıdır.”

Tiyatro, yaşamın sahneye yansımasıdır. Bize kendimizi anlatan, farkındalığımızı artıran bir sanat dalıdır. Son zamanlarda, tiyatroya verilen önemin azaldığını görüp üzülüyorum. Sinemaya ayırdığımız zamanı tiyatrodan esirger olduk. Bu roman, çocuklara tiyatro sevgisini aşılarken, ebeveynlere de iyiden iyiye unutmaya başladıkları bu yaşam aynasını hatırlatıyor.

Yazar, her kitabına öyküyü destekleyen şiirler de ekleyerek çocuklara şiiri sevdirmeyi hedefler. Yazarın Mavi Umut Gölü adlı bir şiir kitabı da bulunmaktadır.

Son zamanlarda, “çocuk edebiyatına” önem verilmesi ve yeni kitaplar kazandırılması çok sevindirici. Neclâ Çandağ, gerek konuları gerekse farklı anlatımıyla ön plana çıkan yazarlarımızdan. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olan yazar, deneyimlerini ve birikimlerini çocuklarla paylaşıyor. Akıcı diliyle çocukları kendi dünyasına alan yazar, bize de unuttuğumuz değerleri, sevgiyi ve arkadaşlığı hatırlatıyor.

Leylaklı Evin Guguk Kuşu

Neclâ Çandağ

Bu Yayınevi