Sevgili çocuklar ve içindeki çocuğu daima yaşatanlar,

Macera dolu serüvenleri sever misiniz? Cevabınız evet ise işte size harika  bir önerim var!

Zeynep’in Ekoloji Günlükleri serisinin ilk kitabı Kuzey Kutbu’na Gidiyoruz çok eğlenceli, bilgi ve macera dolu bir kitap. Okurken keşke ben de Zeynep’lerin yanında olabilseydim dediğimi itiraf etmeliyim.

Kuzey Kutbu’na Gidiyoruz, animatör, Illüstratör (çizgi film çizen kişi demek) Ece Zeber’in çizimleriyle daha da eğlenceli hale gelmiş. Kendisine çok teşekkür ederim.

Ailesiyle birlikte adada yaşayan Zeynep oyun oynamayı, pasta yapmayı (annesinin pastanesinde pastalar yapıyor laf aramızda), araştırmayı, yeni projeler üretmeyi seven biraz sabırsız, çok heyecanlı, yerinde duramayan şeker gibi tatlı bir çocuk. Ona eşlik eden kuzeni Ali,  Zeynep’e göre biraz daha sakin, bununla birlikte Zeynep’le yeni projeler üzerinde çalışmaya ve planlar yapmaya bayılıyor.

Kuzey Kutbu’na Gidiyoruz’da Zeynep yaşadığı macerayı kaleme aldığı günlüğünü bizimle paylaşıyor. Zeynep’in babası biyolog ve çevreyi koruma projeleri üretiyor. Babasının küresel ısınmanın oldukça etkilediği Kuzey Kutbu – Grönland’a giderken, Zeynep’in annesi, Zeynep ve kuzeni Ali’yi de götürmesiyle maceramız başlıyor. Yol hazırlıkları, Kuzey Kutbu’na yolculuğu ve Grönland’da başlarına gelenleri günlüğüne yazmış Zeynep. Neler mi olmuş? İşte bu sürpriz ve sadece okuyarak öğrenebilirsiniz.

Zeynep’in babası biyolog olduğu için birlikte sohbetlerinde yeni bilgiler öğreniyor Zeynep. Caretta carettalar, küresel ısınma, yenilenebilir enerji, karbon ayak izi… Babası otobüslerin ve arabaların karbon ayak izi olduğunu söylediğinde Zeynep’in aklından neler geçiyor dersiniz: “Düşünsenize bir otobüsün ayakları kaç numara olur… Babamınki 42 numara olduğuna göre otobüsün 250 numara falan olur herhalde.”

Ayrıca  duyduğuma göre Zeynep’in maceraları yeni başlamış ve Kuzey Kutbu’ndan sonra başka maceralara yelken açacakmış. Siz de Zeynep’in maceralarına ortak olmak ister misiniz?

O halde yeni maceralarda buluşmak üzere, hoşça kalın.

Hamiş: Kitap 8-12 yaş arası çocuklar için oldukça uygun. RedHouse Kidz Çocuk Kitapları – Çevreci Kitaplar Serisi’nden olması ayrıca dikkat uyandırıyor. Kuzey Kutbu’na Gidiyoruz Sevgili yazarımız Nilay Dalyan’ın ikinci kitabı ve yeni maceraları sabırsızlıkla beklediğimi buradan kendisine iletmek istiyorum.

Kuzey Kutbu’na Gidiyoruz!

Nilay Dalyan

Redhouse Kidz