Dünya şiirinde vatan sevgisini en güzel anlatan şairlerden birisi Nazım Hikmet ise bir diğeri de Pablo Neruda?dır. NERUDA her şeyi ile sever ülkesini; taşıyla, toprağıyla, ağacı, yaşamı, insanı, kuşuyla? Öyle güzel anlatır ki sanki kanatlanır ve kuş olur gezersiniz ülkesini.

?Ölür bitki, gömülür yeniden, /  toprağa döner insanın ayakları, / yalnızca kanatlar kaçar ölümden.

Kristal bir küredir dünya / uçmazsa insan yitirir yolunu: / saydamlığı kavrayamaz.

Bu yüzden açıklıyorum /  kuşatılmamış berraklığı / ben ki kuşlardan öğrendim / tutkulu umudu / kesinliğini ve gerçeğini uçuşun.?

İnsanı, doğayı, yaşamı anlamanın en güzel yoludur şiir; onsuz yaşam biraz eksik sayılmalıdır. İçinde şiir olmayan bir aşk nasıl anlatılır? Neruda,  şiirleri ile tamamlıyor yaşamımızı; doğayı, insanı, yaşamı, aşkı daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bir kuşun kanat çırpısından bize ulaşıyor, içimizde sakladığımız duyguları açığa çıkarıyor. Görüntüler sunuyor bize, ezgiler sunuyor; onunla birlikte havalanan kuşların arkasında bıraktığı rüzgârı hissediyor ve o rüzgârda sallanan sazlıkları görüyorsunuz. Şiir renge, şekle, ezgiye, sese, sessizliğe, geçmişe, geleceğe dönüşüyor. Kanatlı bir dünyaya doğru çağırıyor sizi şiir.

?Hem oradaydı hem değildi: / geçip gitti apansız rüzgar, / belki de yok orada, / ama hala titriyor sukamışları.?

Bir çocuk gibi heyecanlıdır şair, büyük bir coşkuyla izler yaşamı; sanki ilk kez oluyormuş gibi, sanki bir mucize yaşıyormuş gibi yaşar sıradanı. Bizim her an içinde olduğumuz gerçeği bu bakışla ve heyecanla yansıtır bize; kendi gerçeğimizi algılatır, sorgulatır bize. Bizim sıradanlığımıza saldırır, bizim umursamazlığımıza saldırır, bizim alışkanlığımıza saldırır; bize her an yaşadığımızı gerçek anlamda yaşatır.

?Neden gösteriyorsun her gün / bana kanlı yüreğini? / Hangi suç göğsündeki, / hangi çıkmaz kan öpücüğü, / hangi avcı atışı?/ ??

Konuşan kim? İnsan, şair, doğa, kuşlar, evren, tarih? Kim susan? Binlerce ses, soluk, ezgi arasında yaşayan kim? Sahi kimin bu ıslıklar?

?Taşralı bir şair, / bir kuşbaz, / gidip geliyorum dünyada / silahsız / ıslık çalarak yolda, / boyun eğip / güneşe, kesinliğine, / yağmura, keman diline onun / rüzgarın soğuk hecesine??

Kuşlar Sanatı

Pablo Neruda

Çeviren: Alova

Can Yayınları