Tom Peters ne yazsa okurum, yeni bir kitabını gördüğümde ağzımın suyu akıyor resmen. Hakkında ?Yaşayan yönetim bilimcilerden bekli de en popüleri? diyor bir sitede. Gerçekten popüler bir adam. Söylemek istediği şeyleri çok kısa ve basit anlatıyor çünkü. Herkesin anlayabileceği dilden konuşuyor. Nur yüzlü ve babacan tavırlı. Bazen ??lütfen?? diyor, bazen ?derhal? diyor. Sayfası eğlenceli, yazıları komik; büyük puntolar, küçük harfler, resimler. Karman çorman kitaplar yazıyor ama okuyunca insanı doyuruyor.

Türkçeye çevrilen son kitabı da aynen böyle heyecanlı. Daha önce yazmış olduğu makaleleri toplamış. Yönetim, pazarlama ve müşteriler konusunda yine tüm düşündüklerini haykırmış. Elimde kurşun kalemimle sürekli beğendiğim yerlerin altını çiziyorum. Okuyorum okuyorum yetmiyor. Hayatından kesitler anlatıyor sürekli. Gerçek isimler ve gerçek olayları kullanıyor çekinmeden. En önemlisi de söylediği şeyler çok gerçek.

?Esnek olun?, ?Kadınlara çok önem verin?, ?Çalışanlarınızı el üstünde tutun? diyor. Kasıntı patronların çok hoşuna gitmeyecek şeyler diyor, ama sanırım umurunda değil.

En sevdiği kelimeler ise: teşekkür ederim, özür dilerim, sen ne düşünüyorsun. Takıntı haline getirmiş bu lafları. Nefis değil mi?

Bir de alıntı yapayım kitabından

??tartışmasız mesaj:
1. Liderlerin varlık sebebi, elemanlarına hizmet etmektir. NOKTA
2. Liderinden iyi hizmet alan bir takım, Mükemmellik?e ulaşmak için gayret sarf etmeye eğilimli olacaktır.
?Hizmet etme? kelimesini kullanın (Sizin yaptığınız iş bu)
?Hizmet? kelimesini kullanın (Sunduğunuz şey bu)
?Hizmetkar? kelimesini kullanın (Bu da sizsiniz)??

Küçük, ama Önemli Şeyler

Tom Peters

Boyner Yayınları