Okuduğum en komik ve en güzel Türk romanlarından biri. Türk toplumunun mantığını oldukça iyi gözlemlemiş olan yazarımız, bu gözlemlerini komik bir dille bizimle paylaşıyor. Kızımız Efsun, 30’una gelmiş. Yani ‘evde kalmış’. Yıllar yıllar sonra Sinan ile karşılaşıyor ve olanlar oluyor. Efsun’un anaerkil ailesi de işin içine girince ortaya tadından yenmez dediğim bir roman çıkmış. İzmirli ailemizin evlere şenlik akıl vermeleri insanı okurken gülme krizine sokuyor.

Okumanızı tavsiye ettiğim kitabımızı çok anlatmıyorum çünkü isterseniz gidip sinemada filmini izleyebilirsiniz. Genelde kitap uyarlaması olan filmler pek sevilmez, ama Kocan Kadar Konuş kitabının filmi çok sevilmiş. Olumsuz eleştiri duymadım diyebilirim. Kitabını da okumadıysanız bir an önce okumanız dileğiyle.

Kocan Kadar Konuş Diriliş

Kocan Kadar Konuş kitabının devamı, ikinci kitap. Evde kalma korkumuzu atlatmamızı sağlayan kitabımızın ikincisi. Bana sorarsanız üçüncüsü de gelir. Efsun’un annesinin de hakkı değil mi torun görmek? Sakin olun, ortada bebek yok. İkinci kitabımız Sinan ve Efsun’un kavuşması ve evlenmesini anlatıyor. O kadar da kolay olmuyor evlenmeleri, bazı yerlerde gülmekten okuyamadım. Efsun’un ailesinin yanı sıra Sinan’ın ailesi de işin içine dahil olunca kitap daha da komikleşmiş.

Sinan’a çok düşkün babaannesi, Efsun’u biricik torununa yakıştıramıyor. Efsun’un İzmirli anneannesi Peyker Hanım bile baş etmekte zorlanıyor Sinan’ın babaannesi ile. İşler sarpa sarıyor, ortaya Efsun’u korkutan kalabalık bir düğün çıkıyor. Olaylar nasıl gelişiyor? Özellikle sonlara doğru heyecanla okudum.

Kocan Kadar Konuş / Kocan Kadar Konuş Diriliş

Şebnem Burcuoğlu

Dex Plus