“Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?” klişe sorusuna artık hepimiz mecburen “Çok gezen” diyoruz, malum mesafeler kısaldı, dünyayı görmek lüksten çıkıp alışkanlık halini aldı. Tutkuyla okuyan, kitap almaya karşı dayanılmaz zevk duyan az sayıda insan kaldı. Günler yine 24 saat olmasına rağmen, hayatın her birimize dayattığı sorumluluklar yüzünden okumak daha doğrusu okumaya vakit bulmak lüks haline geldi.

İşte bunu biraz olsun yıkabilmek, tekrar tutkuyla okumak ve okutmak için Instagram’da bir meşaleyi ateşledik. Şubat ayından itibaren her ay bir kitabı okuyoruz. Adını Kitap Kardeşliği koyduğumuz bu etkinlikte bir kitap seçiyoruz, bu kitap genel olarak çoğunluğun okumadığı ama edebi değeri yüksek bir kitap oluyor, ay boyunca katılımcı listesi oluşturuyoruz, sonra takip eden ayın ilk günü kitap kardeşliğimiz başlıyor. İsteyen herkes katılabilir, herhangi bir sosyal mecrada aktif olma zorunluluğu yok. Tek hedefimiz “birlikten kuvvet doğar” mantığıyla daha fazla okumak, lüksten alışkanlığa sonra da tutkuya dönüştürmek eylemimizi.

1 Şubat’tan itibaren yaklaşık 110 kişinin katılımıyla Gabriel Garcia Marquez’in efsane kitaplarından biri olan Yüzyıllık Yalnızlık’ı okuyoruz. İlk kitabımızın adına yakışır sayıya kısa sürede çok da duyurma fırsatımız olmadan ulaştık. Mart ayında bu sayıyı neden ikiye, üçe katlamayalım ki?

Mart ayından itibaren kardeşliğimiz içinde yer almak isteyen herkes aşağıdaki iletişim adreslerinden bizlere ulaşabilir. Ayrıca görüşlerinizi, önerilerinizi, okunmasını istediğiniz kitap tekliflerinizi de bekliyoruz. Adı üstünde “Kitap Kardeşliği”, isteyen herkes taşın altına elini koyabilir. 🙂

Sevgiler…

Etkinlik İletişim Adresleri:

Instagram: @StyloPunk, @hamidetekin

Twitter: @Felsedeb, @hamidetekin

Vikitap: Kitap Kardeşliği Grubu

Blog: Kitap Kardeşliği, StyloPunk, Hayata Dokunan Satırlar

Mail: kitap_kardesligi@hotmail.com, hayatadokunansatirlar@gmail.com

Hashtagler: #kitapkardesligi, #kitapkardesligisubat