Eğer siz de benim gibi görselliği yüksek olanlardansanız, ilk gördüğünüzde kitabın kapağına büyük ilgi göstereceğinize eminim. Gördüğünüz gibi kitabın kapağında çok güzel bir kadın var ve kadının saçları koskocaman kırmızı  kasımpatı çiçeğinden oluşuyor. Harika bir görüntü. Sonra ismi dikkatinizi çekiyor tabii, Kısa Saçlı Kadınlar. Görselliğinizin yanında, bir de kısa saçlı bir kadınsanız ister istemez kitabın içinde neler var diye merak ediyorsunuz. Yavaş yavaş elinizi kitaba doğru uzatıp içine bir göz atıyorsunuz. Bu sırada belki kısa saçlı kadınların genel özelliklerini görmeyi umuyorsunuz, belki de kısa saçlı birkaç kadının özet biyografisini. Kitabın içinden bambaşka bir roman çıkıyor.

Bu romanda bir Thomas var ki bu Thomas, annesine ?her hafta sonu öleceğini düşünen bir anne? üç yıl içinde evleneceğine dair söz bile vermiş. Ayrıca Thomas?a göre evleneceği kızın bazı özelliklerinin olması gerekiyor, kısa saçlı olacak, esmer olacak ve sakız çiğnemeyen biri olacak!  Thomas?ın kısa saçlı kadınlarla ilgili bir iki tarifi de var. Bu tarifleri burada yazmak istemedim, kıskançlık olmasın diye. Birazcık övgüyle söz etmiş de kendilerinden.

Patrice Leconte kitabın yazarı, yönetmen, senarist ve oyuncu olma özelliği olan bir Fransız. Okuduğum bu roman da Fransız romantik komedi filmleri sınıfına girebilecek harika bir senaryo bence.

Hızına yetişemediğim Thomas, aradığı kızı bulma uğruna ?oldukça hareketli? bir hayatın içinde buluyor kendini!

Kısa Saçlı Kadınlar

Patrice Leconte

Çeviren: Yaşar İlksavaş

Doğan Kitap