Dün Dost Kitabevi?nde dolaşırken polisiye rafında durdum. Bakmadan geçmem. İnce bir kitap çarptı gözüme altlardan. Su yeşili, kırmızı balıklı. Hemen kaptım.

İki İtalyan polisiye roman yazarı kalemlerini birleştirmişler. İkisini de yeni tanıdım. Andrea Camilleri ve Carlo Lucarelli. Hemen baktım kitaplarına. İkisinin de çok sayıda romanı var. Sadece Camilleri?nin iki kitabı çevrilmiş: Tindari Gezisi ve At Hamlesi. Onları da alıp okumalı. Lucarelli henüz çevrilmemiş, umarım tez zamanda çevrilir.

Kitapta iki yazarın kahramanları bir cinayeti çözmek için işbirliği yapıyorlar. 50?lerindeki erkek Komiser Salvo Montalbano ile 30?larındaki kadın müfettiş Grazia Negro. Farklı şehirlerde çalıştıkları ve soruşturmanın üstü kapatıldığından gizlice mektuplaşıyorlar. Mektuplar bazen şifreli, bazen de rulo pastanın içinden çıkıyor. Eğlenceli bir mektuplaşma. Farklı üslupları olan iki karakter.

Roman 100 sayfa bile değil. Elime almamla bitmesi bir oldu. Sonu da çok ilginç.

Kitabın sonunda editörün kitabın yazılışına dair yazısı var. İki yazarın bir araya gel(eme)mesinin hikâyesi de bir editör olarak ilgimi çekti.

Kırmızı Balık Cinayeti

Andrea Camilleri, Carlo Lucarelli

Çeviren: Güliz Akyüz Yıldırım

Sel Yayıncılık