Editör ve yazar sevgili Gaye Dinçel’i tanıyanlar bilir; tam bir çocuk kitapları hayranıdır. Çocuk kitabı okumasını ve paylaşmasını çok sever. İtiraf ediyorum, ne zamandır kendisinden bu konuda beklentim vardı. Acaba bir çocuk kitabı yazacak mı diye. İşte o büyük gün geldi ve “Kim Bu Konuşan?” ile tüm çocuklara ve içindeki çocuğu koruyanlara bir armağan verdi. Çok mutluyum.

Resimleyen Özlem Arslanoğlu Sağol’un çizimleriyle renklenen kitap, pek neşeli ve sevgi dolu. Örneğin, şirin kahramanların çizimleri dışında, yemek masasındaki peçetelerin ucundaki oya detayları bir harika, çok zarif.

Gaye Dinçel; tatlı mı tatlı, hayal dünyası çok renkli kahramanımız Zeynep’le tanıştırıyor bizi. Zeynep, doğa fotoğrafçılığı yapan ailesinin  bir süre yurt dışında olması sebebiyle dayısıyla yaşıyor. Dayısı çocuk öyküleri yazıyor, her zaman ilk okuyucusu da Zeynep oluyor.

Zeynep, dayısının yazdığı öyküleri okurken öykülerin kahramanlarıyla tanışıyor ve onlarla konuşuyor. Bu kahramanların sıra dışı özellikleri var. Dayısının yazdığı öykülerde korsan bir kadın, korkunç bir dinozor ve ateşler saçan bir ejderha var. Gelin görün ki Zeynep’in konuştuğu kahramanlar: balık tutmayı seven bir kadın balıkçı, sevimli ve vejetaryen bir dinozor ve barışçıl bir ejderha.

Bakalım Zeynep onlarla neler konuştu ve neler öğrendi?

Söylemeden geçemeyeceğim, sizler ve çocuklarınız okurken çok eğlenecek, aynı zamanda öğrenmenin tadına varacaksınız. Zeynep’in ailesinin yaptığı gezilerden gönderdiği fotoğraflarla farklı kültürleri tanıyacak; paylaşmayı, sevgiyi, saygı duymayı, gönderilen bir fotoğraf ve mektubun ne kadar kıymetli olduğu duygusunu Zeynep ile birlikte yaşayacaksınız.

Siz de bu öyküye katılmak ve ortak olmak ister misiniz?

Kim Bu Konuşan?

Gaye Dinçel

Gergedan Yayınları