Bir insan mühendisinin kaleminden, kitle hareketlerine katılan kişilerin karakterlerindeki ortak özellikleri keşfetmek ister misiniz?

Günümüzde kitle hareketleri, sosyal dinamikleri yırtarak öngörülemez bir boyut kazanmıştır. İnsan inanışlarını dönüştürme teknikleri, her gün gizlice benliğimize sızdırılmaktadır. Kesin inanç insanları, dünyanın her yerinde yürüyüşe geçmiştir.

Kesin İnançlılar kitabı, toplu insan davranışlarının altında yatan sebepleri keşfetmek için zihne atılan şiddetli bir tokat gibi. Kitap kitle hareketlerinin DNA?sını ortaya koymakla kalmıyor, sosyal yaklaşımlarımızı şekillendiren algılarımızın kaynaklarını da deşifre ediyor.

Modern çağın en büyük filozoflarından biri olan Eric Hoffer, bu kitabında dünyayı kendi görüşüne göre şekle sokmak isteyen kesin inançlı zihniyetin şifrelerini insanlığa sunmuştur.

Kesin inançlı kimdir? Nasıl doğmuştur? Kitleleri nasıl harekete geçirirsiniz? Bir insanın hayatını, kutsal saydığı bir amaç için feda etmeye hazır olması için ne gibi şartlar gerekir?  ?Kutsal bir amaca inanç, bir dereceye kadar nefsimize olan inancın kaybolmasından doğan boşluğu doldurmaktır? diyen Hoffer, bu soruların cevabını çarpıcı bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Hoffer eserinde, bir insanın kendi mükemmelliğine olan inancı ne kadar zayıf ise, ulusunun, dininin, ırkının veya inandığı kutsal amacın mükemmelliği yönündeki iddiasının o kadar kuvvetli olacağını ifade etmektedir. Aslında eser, insanın kendi davranışlarının kökenlerini duyumsayarak, kendisi üzerinden sosyal davranışları algılamasına da yardımcı olmaktadır.

Kesin İnançlılar, çevremizde olup biten ve bazen anlamakta güçlük çektiğimiz sosyal olayların farklı bir bakış açısıyla anlaşılır hale gelmesini sağlayan etkileyici bir kitap.

İster sosyal devrimler, ister dini hareketler veya milliyetçi davranışlar olsun, bütün kitle hareketlerinin aslında birbirinin aynısı olduğu gerçeğiyle yüzleşmek için kemerlerinizi bağlayın.

Hayatı zorluklarla geçmiş Eric Hoffer?ın okuduğu binlerce kitap ve yaşanmışlıklarının damıtılmış kokteylini zevkle içmek için yudum yudum okuyun.

Kesin İnançlılar

Eric Hoffer

Çeviren: Erkıl Günur

Plato Film Yayınları