Kendi Everest’inize Tırmanın, Nasuh Mahruki tarafından kaleme alınan kişisel gelişimle ilgili bir kitap. Bu kitapta ilk dikkatimi çeken ismi olmuştu: Kendi Everest’inize Tırmanın. Bu kitabı üniversiteye hazırlandığım yıl okumam da ayrıca manidar. Bilirsiniz, üniversiteye hazırlık uzun bir maraton; bu maratonda hedefinize ulaşamayacakmış gibi hissedebiliyorsunuz, zaman zaman takılıp düşüyorsunuz, yoruluyorsunuz… İşte ben tam da yorulduğumu hissettiğim an karşılaştım bu kitapla ve hedeflerimi hatırlatması yönüyle beni kendime getirdi diyebilirim. 🙂
Önce kısaca kitabımızın yazarı Nasuh Mahruki’yi tanıyalım: 21 Mayıs 1968 İstanbul doğumlu. Sovyet Asya’nın 7.000 metreden yüksek beş tırmanışını da tamamlayarak Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından Kar Leoparı unvanı verilen Mahruki, Everest Dağı’na tırmanan ilk Türk ve dünyadaki ilk Müslüman dağcı. Liderlik, takım çalışması, isteklendirme, kendini tanıma gibi konularda motivasyon çalışmaları ve seminerler düzenlemektedir. AKUT (Arama Kurtarma Derneği) kurucu üyesi ve başkanı, UGSAD (Ulusal Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Derneği),Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, SAD (Sualtı Araştırmaları Derneği),Gezginler Kulübü Derneği üyesi ve Ortak İdealler Derneği kurucu üyesidir.
Kitapta “İçindekiler” kısmından önce bir cümle karşılıyor sizi: “Bu kitap yaşam yolculuğunda kendi zirvelerine ulaşarak, gerçek değerini ortaya çıkarmak isteyenler için kaleme alındı”. Sonra kitabın ilerleyen sayfalarında Nasuh Mahruki’nin dağcılık deneyimleri, düşünürlerin sözleri, daha önce kaleme aldığı kitaplardan kesitlerle karşılaşıyoruz.

Nasuh Mahruki’den: “Yıllar yılı kovaladı ve her yıl bir öncekinden farklı, yeni ve iddialı hedeflerle bu süreç devam etti. Ulaştığım her hedef kendisinden sonraki başka bir hedefe hazırlamıştı beni. Kar Leoparı unvanından sonra Everest Dağı tırmanışı bile arkasından bir başka hedefi, yedi zirveler projesini getirdi ve bu böylece devam etti. Sonuç olarak her hedef ne kadar büyük ve zorlu olursa olsun, ulaştığınız andan itibaren, sizin ondan daha yüksek, daha büyük ve daha hedeflere ulaşmanız için basamak olur. Onunla birlikte daha geniş bir görüş açısına sahip olursunuz ve vizyonunuz, algılarınız gelişir. Bir zamanlar hayallerinizi süsleyen hedef, onu elde ettiğiniz andan itibaren sizi bir adım daha yükseltir. Ulaştığınız her zirve sizi daha yükseklere taşıyacak basamağınız olur. Her gerçek başarının verdiği özgüven ve özsaygı, sizi daha cesaretli olarak daha yüksek hedeflere yönlendirir”.

Nasuh Mahruki diyor ki “Yaşamda başarmanın gerçek ölçüsü yarattığınız fark ve değerdir ama en önemlisi bunu bir yaşam biçimi haline dönüştürebilmek ve bir yaşam boyu sürdürebilmektir”.

Değinmek istediğim bir diğer konu da kendini gerçekleştirmiş insanların hedeflerine giden yolda karşılaştığı zorluklar. Bu insanlardan biri de Nasuh Mahruki; kitabında AKUT’u kurduğu yıllarda önüne çıkartılan engellerden bahsetmiş: “Daha enkazlarda aç, susuz, uykusuz, elimiz kolumuz kan içinde betonlarla, demirlerle boğuşurken, dönemin sağlık bakanı AKUT’çular şov yapıyor, haklarında soruşturma açtıracağım diyerek gönüllü çalışmalarımızı nasıl algıladığını gösterdi. Arama-kurtarma sona erdikten sonra kurtardığımız canların gururuyla evimize döndük… O süreçte birçok kaynaktan, kendimizi savunma hakkı verilmeden AKUT ve Nasuh Mahruki hakkında ipe sapa gelmez iftiralar, dedikodular, karalamalar, bazı medya organları ve etkili köşe yazarları tarafından kullanılarak yayılmaya başladı”. Ve Nasuh Mahruki bir sonraki sayfada şöyle devam ediyor: “Her şeye rağmen, kendimize ve yaptığımızın doğru olduğuna inancımızı yitirmemek en büyük dayanağımız oldu. Çalışkanlığımız, istikrarımız ve sabrımızla ama en önemlisi gerçek insan ve ülke sevgimizle kim ne derse desin inandığımız yoldan sapmadık ve yeni ekipler kurarak büyümeye devam ettik”.

Herkesin kitaplığında bulunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Sonuca gelirsek; ne kadar zorlukla karşılaşırsak karşılaşalım, önümüze ne kadar engel koyulursa koyulsun pes etmemek ve inandığımız yolda yürümeye devam etmek, çünkü o yolun sonunda ışık var, başarı var… Sizlerin de kendi Everest’inize tırmanmanız dileğiyle, yazımı kitaptan sevdiğim bir sözle noktalıyorum: “Şans ancak hazırlıklı bir zihne güler”. 🙂

Kendi Everest’inize Tırmanın

Nasuh Mahruki

Alfa Yayınları