Nasuh Mahruki; adını ilk kez o korku dolu 17 Ağustos depreminin hemen ardından gerçekleşen arama kurtarma çalışmaları esnasında duymuştum. Açıkçası kitabı okuyana kadar yaşamı hakkında hiçbir bilgim yoktu.

Kendi Everest’inize Tırmanın kitabı gerçek anlamıyla “hayatı yaşayan” bir insanın öyküsüyle bezeli, yaşamın içinde kendi yerini bulma kılavuzu olmuş.

Kendi deyimiyle 23-24 yaşındaki bir gencin iyi bir üniversite ve bölümde okurken ve etrafındaki tüm arkadaşları iyi şirketlerde işe girmeyi hedeflemişken, Türkiye’nin  ilk 8000 metre yüksekliğe tırmanmayı hedefleyen insanı olma isteği. Bir hedefe aşık olma durumu.

Nasuh Mahruki yolculuğunu madde madde ve örneklerle o kadar açıklayıcı bir dil ile anlatmış ki ilham almamak mümkün değil. Her bölümde ayrı bir düşünür, devlet adamı ya da yazar, kısacası tarihte iz bırakmış bir şahsiyetin kıssadan hisse sözleri adeta konuların en etkin özeti olmuş. Bu alıntılar, yazarın kültürel bilgi birikimi hakkında yönlendirici olduğu gibi insana yeni ufuklar açıyor.

Konulara bakış açıları çok bilindik ama bir o kadar da öznel. Kişisel gelişimsel konular temelde belli prensiplere dayanmıştır ama bazı konularda hep birbiriyle tamamen zıt fikirler olur. Mesela birçok kitapta hep sadece “bir” hedef belirlenmesi gerekliliği; alternatif planların, ana planı sekteye uğratacağı söylenir. Ama  Mahruki bu konuda kişinin hedefinin yanında bir B planı hatta C planı olması gerektiğini belirtiyor. Dahası bunu kendi deneyimleri ile örnekliyor. Bilindiği gibi bir şeyi iyi anlamanın ve iyi anlatmanın en etkili yolu yapmaktır.

Birçok kişisel gelişim kitabını okurken tereddütler yaşıyorum, emin olamıyorum, dahası bu kitapları birilerine tavsiye ederken gerçekten yan açıklamalar yapmak zorunda kalıyorum. Sanki bir kitabı tavsiye edersem içinde yazılan her satırın altında imzam varmış gibi algılanıyor hissine bürünüyorum. O nedenle çok temkinli dipnotlarla öneriyorum bazı kitapları. Kendi inanmadığım bazı bölümler içeren kitapları sırf bu bölümler yüzünden tamamen eksi listeme almak istemesem de yorum listemde geri sıralara ittiğim olmuyor değil.

Fakat Kendi Everest’inize Tırmanın, en soyut kabullere bile o kadar güzel örnekler vermiş ki huzurla herkese tavsiye edebilirim. Ayrıca her baskısında var mı bilmem, ama kitabın yanında hediye edilen özet yol haritası çok güzel bir görsel farkındalık aracı olmuş. İşlerin en yolunda gitmediği anlarda bile ne başkasını ne kendimizi suçlamadan yani kurban rolüne bürünmeden devam edebilme haritanız kitap ile size gelmiş oluyor.

Kendi Everest’inize Tırmanın

Nasuh Mahruki

Alfa Yayınları