Bir umudum vardı, bir hayatım vardı, bir günüm, bir gecem, bir sabahım vardı? Herkes nerede şimdi? Büyük bir sessizlik, karanlık, yalnızlık? O kalabalıklar neredeler ki? Nasıl bu kadar büyük bir karanlığa gömüldü bu ülke? Neden kimse konuşmuyor ki? Ya bu konuşanlar kim? Neden başka sesler işittiğimiz?

Kaybolan bir umudun romanı Karanlık Çökerken Neredeydiniz. Kaybolan insanların. Bir ülkenin üzerine çöken ve herkesi etkisi altına alan,  bir karanlığın romanı. On iki eylülün kayıp kuşağının ve kayıp umudunun romanı.

Tarih, bireysel olarak size büyük acılar verebilir, çok şeyinizi hatta aklınızı bile yitirebilirsiniz. Ama tarihin öyle dönemleri vardır ki bütün bir ülke bu yitirişi yaşamak zorunda kalırsınız. Kaybettiğiniz her şey bu ülkenin de kaybıdır. Yaşadığınız her şey ülkenizin de yaşamıdır. Artık kendi geleceğinizle birlikte bir ülkenin geleceği de karanlığa gömülmüş çırpınmaktadır. Herkes, her şey yeni bir dünyanın egemenliği altına girmiş ve o dünyanın hayatını yaşamaktadır. Size ait olmayan, dilini, rengini, kokusunu, tadını bilmediğiniz bir dünyadır bu. Bu dünyada size yer yoktur artık. Geçmişe dönmek, geçmişi yeniden yaşamak, aramak, yıkıntılar arasından tanıdık bir ses duymak istersiniz. Ama duyduğunuz hiçbir ses size eski tadı vermeyecektir. Artık her şey karanlığın hizmetindedir. Hiçbir şey yerli yerinde değildir. Artık size ait olan her şey terk edilmek üzere olan bir ev gibidir.

Hem bireysel hem de tarihsel bir sorgulamanın romanı Karanlık Çökerken Neredeydiniz. Mario Levi?nin eşsiz Türkçesiyle elinizden bırakmadan bir solukta okuyacağınız, ama yıllarca içinizden atamayacağınız, hayatınıza girecek bir roman.

Peki ya siz, karanlık çökerken neredeydiniz?

Karanlık Çökerken Neredeydiniz

Mario Levi

Doğan Kitap