Orhan Pamuk’un Kara Kitap‘ını okumamış birisi yeni çıkan kitapları incelediği sırada ne diye Kara Kitap’ın Sırları‘na yönelir ki? Kitapçının raflarına sinen kâğıt ve mürekkep bileşiminin yarattığı sarhoşluktan mı? Yoksa kitabın başlığındaki o çekici, merak uyandırıcı,  hem tahrik hem de teşvik edici “sır” sözcüğünden mi? Belki her ikisi de, belki de bambaşka bir sebeple…

Kara Kitap’ın Sırları, Kara Kitap‘ı okumamış birisi için bile son derece renkli; yani kırmızılı,  lacivertli,  bol resimli bir kitap. En genel tabirle, kitabın orijinalinin eskiz defterlerinin editör tarafından düzenlenmiş hali. Ünlü bir kitabın yazım sürecine dair ipuçları barındıran, yazarın kendi el yazısıyla yazdığı notları gösteren samimi bir kitap.

Okur açısındansa meşhur bir kitabın yazılış serüvenine tanıklık etmek ayrı bir keyif. Özellikle de yazmaya,  çizmeye ilgisi olan; ancak kimi zaman nereden başlayacağını kestiremeyenler için rehber görevini dahi üstlenebilir. Kitabın ortaya çıkmadan önceki sancılı sürecinin altı çizili satırlarını karıştırmak, yazma pratiğini görmek, genç yazar adayları açısından faydalı olabilir.

Yazarın çizimleri de üzerinde durulması gereken bir diğer ayrıntı. Yazım sürecinde kenar süsü gibi kondurulmuş profesyonel çizgilerle ve detaylarla betimlenmiş resimler söz konusu. Yazarın sözcüklerde tıkandığı noktada çizerek hikâyeye dair fikirler geliştirmesi akla yakın geliyor.

Kara Kitap’ı okuyanlar ya da benim gibi okumadığı halde bir romanın yazılış sürecini merak edenler Kara Kitap’ın Sırları’nı inceleyerek fikir edinebilirler.

Kara Kitap’ın Sırları

Orhan Pamuk

Yapı Kredi Yayınları