Nazım’ın bu kitabının bendeki yeri ayrıdır. Kitabı net bir şekilde, kitabın son cümlesi de olan başlığı anlatıyor: Kan Konuşmaz. Önemli olan sadece kan bağı değil, para pul, mal mülk değil; sevgi, şefkat, saygı, birlik, dayanışma önemli. Kötü günde yanımızda olanlar, hayatımızda kalıcı olanlardır.

Nazım Hikmet’in bu romanı beni çok etkiledi. Elimden bırakamadım, acaba neler olacak diye merakla okudum. Bir yandan da bitmesin istedim. Üslubu, olay örgüsü insanı sarıyor.

Kitapta neler oluyor kısaca değinelim. Nuri Usta, Gülizar, Ömer, Nuri Usta’nın annesi ve Gavur Cemal temel karakterler. Nuri Usta, hamile kaldığı için uzaktaki bir akrabaya gönderilen Gülizar’a sahip çıkıyor. Ömer’i kendi oğlu olarak benimsiyor, seviyor. Ömer de gerçeği biliyor, ama Nuri Usta’ yı kendi öz babası olarak görüyor. Kitabın sonu, gerçek ailenin, sevginin, sadakatin ne olduğunu gösteriyor bize. Kitap, ”Tefrika edildiği gazetede son iki sayfası basılmayan romanın sonunu, o günlerde o gazetede çalışmakta olan ve romanın müsveddelerini okumuş bulunan yazar Naci Sadullah, belleğine dayanarak aşağıdaki gibi özetlemiştir.” diye başlayan bir özetle bitiyor.

Nazım Hikmet’in yazmış olduğu dört romanından biri olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Nazım Hikmet

Kan Konuşmaz

Yapı Kredi Yayınları