Bazıları konusunda takıntılı olsam da ürkek bir şekilde farklı kahve tatlarını elimden geldiği kadarıyla deneyimlemeye çalışıyorum. Güzel şeyler yemeye ve içmeye hep biraz düşkün olmuşumdur. Bunun yanında yediğim içtiğim şeyleri okumak da ayrıca keyifli bir eylem bence.  Bu girizgâhtan sonra asıl bahsetmek istediğim şey uzun bir edinme sürecinden sonra kavuştuğum “Topraktan Fincana” kitabı.

Kitabı çok büyük bir heyecan ve merakla aldım. Damak zevki söz konusu olduğunda çay ve kahve içecek kültürümüzde önemli bir yere sahip. Kendine ait ritüelleri olan kahvenin yeri ise çok ayrı. Biraz da sosyal medya normları devreye girince ‘kahve-kitap-kedi’ başlıklarından geçilmez oldu. Bu durumdan dolayı ben ‘kahvecileri’ ikiye ayırıyorum: gerçek kahvesever kesim ve popülerizmsever kitle.

Kitaptan bahsedecek olursak açıkçası uzun zamandır arıyordum fakat sanırım biraz da popüler bir konu olması nedeniyle hiçbir yerde bulamıyordum. Bulduğumda ise biraz hayal kırıklığına uğradığımı söylemem gerekiyor. Uzun bir yazım dönemi ve emek içeriyor elbette ama ben kitabı biraz fazla teorik buldum. İçinde kahveye dair pek çok bilgi var. Geçmişine, nerede ve nasıl üretildiğine, hangi kahvenin nasıl hazırlanacağına ilişkin çok değerli bilgiler yer alıyor. Ve bu açıdan meraklısı için oldukça dolu bir kitap. Ama sanırım ben, rakamlar ve teorik bilgilerin yanı sıra biraz daha fazla kahve kültürü ve ritülleriyle dolu bir kitap beklentisi içerisindeydim. Durum böyle olunca pek beklediğimi bulduğumu söyleyemem. Ama kitabın özellikle baristalar tarafından beğenileceğini düşünüyorum. Çünkü işlerine yarayacak pek çok teorik bilgi yüklü.

Tabi kahveye meraklı kişilerin de ilgisini çekecektir. Ama belki benim gibi tam olarak aradıklarını bulamayabilirler. Kitap, kahvenin yeşil halinden kurutulması, kavrulmasından paketlenmesine kadar tüm aşamalarını, geçirdiği tüm serüveni okuyucuyla buluşturuyor. Teorik bilgilerin yanı sıra kahveyle yapılabilecek birkaç tarif de yer alıyor. Ayrıca kitapta yöresel kahvelerin özellikleri, kahve ekstraksiyonu gibi kahvenin tarihsel ve bilimsel yönlerini inceleyebiliyorsunuz. Eğer böyle bilgileri okumaya meraklıysanız güzel bir fincan kahve eşliğinde vaktinizi değerlendirebilirsiniz.

Keyifli okumalar…

Kahve – Topraktan Fincana

Cenk R. Girginol

Cinius Yayınevi