Bilirsiniz, her kitap ayrı bir dünyadır. Okuduğumuz her kitapta da yeni bir yolculuğa çıkarız. Bu yolculukta da bize eşlik eden yine kitaptır. Goethe, “Aslında her kitap, yalnızca yazarın dostları ve sevdikleri için yazılmış.” diyor. İşte Banu Özkan Tozluyurt ve Esra Aylin Akalın’ın koordinasyonunda yayınlanan “İmza: Kızın”, “İmza: Karın” ve “İmza: Ben” kadın kitapları üçlemesi de kadınların sevdikleri için yazdıkları mektuplardan oluşuyor. Dahası serinin her kitabı da etkili bir sosyal sorumluluk projesine dönüşmüş durumda. “İmza: Kızın” kitabının geliri, Yirmibirinci Yıl Eğitim ve Kültür Vakfı’na, “İmza: Karın” kitabının geliri Sınır Tanımayan Ebeveynler Derneği’ne, “İmza: Ben”kitabının geliri de Türgök’e bağışlandı. Her 3 kitabı da okumanızı öneriyorum.

“İmza:Kızın”; Uğur Mumcu, Ferhan Şensoy, Altan Erbulak, Garo Mafyan, Ersan Erdura, Avni Dilligil, Mustafa Denizli, Selçuk Yöntem ve Fedon gibi  ünlü babaların kızlarının da aralarında bulunduğu 114 kadının babalarına yazdığı mektuplardan oluşuyor. Önsözünde belirtildiği şekilde “Bu kitap, nasıl kız babası olunacağına dair bir kılavuz niteliğinde”. Bilirsiniz, kızlar ve babaları arasındaki bağlar çok güçlüdür. Bu durumu, en iyi şekilde Oedipus kompleksinin kız çocuklarındaki yansıması olarak tanımlanan Elektra kompleksi açıklar.  İlk çocukluk dönemlerinde etkileri hissedilen Elektra kompleksinin bilinçaltındaki etkilerinin ise, hayat boyu hissedildiği; kızlar ve babaları arasında bağların sekteye uğramasının kızların ruhunda derin izlere yol açtığı ileri sürülür. “İmza: Kızın” kitabının önsözünü yazan Prof. Dr. Bengi Semerci “Birçok kültürde babaların kız çocuk yerine erkek çocuk tercih ettikleri bilinse de, kızların babaların kıymetlisi olduğu yadsınamaz” diyerek baba-kız arasındaki bağların önemini vurguluyor.

imza-karin“İmza: Karın”; Lale Manço, Cemre Birand, İlkim Karaca, Berna Laçin, Derya Coşkundeniz, Aylin Köksal, Armağan Portakal, Vuslat Sena Akay, Nilgül Doğan’ın da aralarında olduğu 128 kadın tarafından hayatlarında önemli izler bırakmış eş, sevgili, eski eş ya da hiç karşılaşılmamış platonik sevgiliye yazılmış mektuplardan oluşuyor. Kitabın önsözü Davranış Bilimleri Uzmanı Aşkım Kapışmak tarafından kaleme alınmış. Aslında hepimizin eş ve/veya sevgili rolüyle hayatı paylaştığımız erkeklerden beklentilerimizin aşağı yukarı aynı olduğunu 128 farklı mektupta da görebiliyorsunuz. İlkim Karaca’nın kitapta yer alan mektubunda dile getirdiği gibi “Aşk bir kaderdir” ve 128 kadın ile 128 erkek bu kaderi birlikte yaşamıştır. “İmza: Karın”, işte öyküler ve kahramanları farklı olsa da aşkla çizilen aynı kaderi, 128 kadının kelimeleriyle anlatıyor.

imza-ben“İmza: Ben” ise serinin en son yayınlanan kitapları. Bu kez, kadınlar “İçimde kalmasın” diyerek son sözlerini kimlere söylemek istiyorlarsa mektuplarını o kişilere yazmışlar. Canan Tan, Şafak Pavey, Cemre Birand, Derya Baykal, Nazlıcan Özkan, Sevinç Erbulak, Çiçek Dilligil, Ece Vahapoğlu, Şengül Hablemitoğlu, Şebnem Bursalı, İpek Ongun, Müjgan Ferhan Şensoy, Pakize Sükan, Ayçe Dikmen, Burçay Erenay Güngüler, Esra Harmanda, Yonca Tokbaş, Esra Demiröz’ün yanı sıra blog yazarlarının da aralarında bulunduğu 154 kadının mektuplarını içeren “İmza: Ben”, her mektupta başka bir duygunun kelimelere döküldüğü bir kitap. Kitabın geliri, bu kez Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’na (TÜRGÖK) bağışlanıyor.