?Kadavranızı nasıl alırdınız? diye sorarak kitaba başlıyor Mary Roach. Gömülmüş, yanmış, dondurulup toz haline getirilmiş, tıp fakültesinde parçalanmış ya da araba testlerinde duvara çarpmış halde mi? Tercih sizin?

Son yıllarda okuduğum en ilgi çekici, en iğrenç, en kokulu, en gerçekçi ve de en ?hayat? kokan kitap olmaya aday bu kitap. Kadavralara, ölüme, cesetlere, bilime ve de tüm bunların öncesindeki hayata dair bir sürü bilgi edindim. Ölümden sonra bedenimin nasıl bir şey olacağını artık az çok biliyorum ve bu konuda korkusu olan bir insan olsaydım, bayağı aydınlanmış, artık korkmuyor olurdum.

Kitabın içindeki bilgiler hem çok eğlenceli hem de çok ciddi. Bir bakıma ansiklopedi ile komik bir derginin karşımı olmuş. Kitap içindeki bilgi, birçok açıklayıcı not ve bir gazetecinin ayrıntılı derlemeleri ile pratik bir hale bürünmüş.

Bu kitapta, uçak kazalarının sebeplerini kadavraları inceleyerek bulma, kalp nakli yapılan bireylerdeki psikolojik değişimler, maymun ve köpek kadavralarına baş ekleme, çürüyen insan bahçelerinden oluşan laboratuarlar, çılgın bilim adamları ve tarih boyunca kadavralar ile yapılan birçok şey hakkında bilgi edineceksiniz. Edindikçe de kitabı daha iştahlı bir şekilde (Tabii ki mecazi anlamda!) okuyacaksınız.

Evet, belki biz insanlar için ölüm korkunç ya da üzücü bir kavram fakat en nihayetinde kaçınılamayacak bir gerçek. Ölümü biraz daha somutlaştırmak, biraz da gayri ciddi değerlendirebilmeyi öğrenmek istiyorsanız zevkli zamanlar geçireceğinize eminim.

Kadavra

Mary Roach

Çeviren: Taner Gezer

Yakamoz Yayınları