PROSPEKTÜS

Jonathan Strange ve Bay Norrell / Susanne Clarke / Oğlak Yayınları

FORMÜLÜ

Yedi yüz sayfa dolu dolu tarih, kurgu, heyecan, merak, birbirinin devamı niteliğinde üç ana bölümde fantastik tarihi roman, atmış dokuz küçük bölümde bildiğimiz gerçekle harmanlanmış büyü tarihi.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

19. yy İngiltere?sinin pek bir güzide kenti Yorkshire?da süregelen, gelip geçen, akıp giden, cereyan eden olaylar dizisi… Bildiğimiz gerçekliğin içine sızdırılmış bir büyü tarihi… Akıp giden tarihin su yolunda bu kez büyü ve büyücüler de var. Okuyan, araştıran, karıştıran, düşünen ve daha gerçek büyü ile tanışmamış (fakat tanışacak olan) akademik büyücüler… Ve tozlu raflardaki İngiliz büyüsünü uyandıracak, tarih saylarına adlarını altın harflerle kazıtacak iki büyücü…

Bu etkileyici tarihte büyü ve büyücülerin parmak izleri var, tarih kitaplarında okuduğumuz, bildiğimiz anlaşmaların, sözleşmelerin, savaşların altında. Bu kez biraz kurbağa bacağı, bir tutam ökseki tozu, biraz da kertenkele dili ile harmanlanmış alternatif bir tarih tütsülenmiş.

KONTRENDİKASYONLARI

Heyecan ve uykusuzlukla tetiklenen hastalıkların tedavisi süresince kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER

Yedi yüz sayfalık kara delikli baca tuğlası boyutlu ve ağırlıklı kitap, otobüs, tren gibi toplu taşıma araçlarında okunmaya çalışıldığında çeşitli kas spazmlarına ve boyun ağrılarına sebebiyet verebilir. Tavsiye niteliğindeki bahislerde, yine boyutu ve ağırlığı nedeniyle, kişide ?Vallahi ağır değil, at çantana arkana bakma…? gibi beyaz yalanlar söyleme eğilimi yaratabilir. Geçicidir, zamanla gerçeğin dile getirildiği gözlenmiştir, fakat bu beyaz yalan sayesinde kitaba başlayan kişilerde bile bu eğilimin baş gösterdiği gözlemlenmiş olup durumun ciddiyeti hâlâ inceleme altındadır.

GEBELİK VE LAKTASYONDA KULLANIM

Gebelik ve laktasyonda kullanım ile ilgili herhangi bir negatif etki görülmemiştir. Hatta bu süreçlerde gebe ve loğusanın daha dingin, sorunsuz ve sıkıntısız olduğu gözlenmiş fakat bu durumun tıbbi bir açıklaması şu an için bulunamamıştır.

ARAÇ VE MAKİNE KULLANIMI ÜZERİNE ETKİLERİ

Araç veya makina kullanımında kesinlikle kullanılmamalıdır. İlgi dağınıklığı ve zaman-yer olgusu eksikliği gibi sorunlara yol açtığı için özellikle araç kullanımında çok ciddi tehlikelere yol açmaktadır.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER

Zaman-yer olgu karmaşasının yanında kullanıcıların büyük bir kısmında geçici olarak kendini büyücü sanma etkisi bırakmaktadır. Kişilere, kendini günlük hayatın rutin işlerinden büyü ile kurtarabileceği sanrısı vererek kullanıcılarda kısa süreli hayal kırıklıklarına neden olmaktadır. Okuduğu, ona öğretilen tarihi reddedip, bu yeni alternatif tarihin gerçekliği için bir araya gelme, topluluk oluşturma ve bunun için savaşma isteğini bazı insanlarda tetiklediği görülse de, bu insanların geçmişlerinde yine aynı istekle siyasal, ekolojik ve ekonomik faklı toplulukların da zaman zaman parçası olduğu gözlenmiştir.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Sekiz-altı mesai çalışanlarının akşam yemeği sonrasında bünyenin kaldırdığı dozda, öğrencilerin eğitim-öğretime ara verildiği zamanlarda aralıksız, emekli ve çalışmayanların bünyelerini yormayacak şekilde ve oranda durmaksızın okumaları önerilmektedir. Doz aşımında herhangi ölümcül reaksiyon görülmemektedir.

SAKLAMA KOŞULLARI

Okuma süresince çıkarılabilen orijinal koruyucu dış kapağı ile herhangi bir sıcaklıkta saklanabilir. Bu koruyucu dış kapak sayesinde, orada burada okurken bin bir şekle girdiği için yıpranan, üzen ve üzdüren dış kapak görüntüsü muhteşem şekilde gizlenebilir.

Jonathan Strange ve Bay Norrell

Susanne Clarke

Oğlak Yayınları