Buket Uzuner, İstanbullular‘da İstanbul’un yanı sıra gerçek İstanbulluların tarifini yapmış. İstanbul’u henüz İstanbul olmadığı, Lygos, Byzas, Antoneinia, Yeni Roma, Constantıniyye, Konstantinopolis, Dersaadet, Darülsaltanat, Darülhilafe, Asitane-i Aliyye, İstanbol olduğu dönemleriyle de anlatmış.

İstanbul Yeşilköy Havalimanı?nda yolu kesişen, birbirini tanıyan ya da daha evvel hiç karşılaşmamış 15 kişinin hayatlarının 4 saatlik çerçevesi içerisinde, eşinden yara almış bir şekilde boşanarak Amerika’ya yerleşen Belgin’in yıllar sonra, âşık olduğu Heykeltraş Ayhan ile yeni bir hayat kurmak için İstanbul’a kesin dönüş yaptığı uçak yolculuğuyla başlıyor hikâye.

Havalimanındaki bomba ihbarı üzerine yapılan anonslarla tüm giriş çıkışların durdurulması sırasında insanların yaşadığı panik ile hayatı sonlanan masum bir genç kızdan başlayarak, temizlikçiden, barmene, mimardan iş adamına birbirinden farklı insanların havalimanında geçirdikleri birkaç saat içindeki ruhsal durumları, yaşam tarzları, hayata ve geleceğe bakışları, İstanbul hakkında düşündükleri anlatılıyor.

Kitap, 15 farklı karakterin ağzından anlatılan kısa bölümlerle ilerlerken, zaman zaman İstanbul’un ağzından bölümlere de yer veriliyor. Benim en sevdiğim kısımlar da İstanbul’un kendini anlattığı bu sayfalar oldu. Özellikle de İstanbul?un Bebek semti ve Adalar’a duyduğu beğeniyi hayranlıkla dile getirdiği sayfalar.

İstanbullular‘ı tanıtmak için yazdığım bu kısa yazıya İstanbul’un ağzından dökülen cümlelerle son vermek istiyorum.

?İstanbul’um Ben; büyülüyüm, büyücüyüm, büyülerim. Adım İstanbul; yeryüzünün en efsunlu şehri, güzelliği tılsımla parlayan yegane beldesi, füsunu kıtalara yayılan nazar boncuğu, sihriyle dünyanın gözlerini kamaştıran revnaklı yakamozum. Mehtaplı gecelerim dillere destan, eşsiz ve benzersizdir! Ölmeden önce bir ‘kere’ mehtaplı gece keyfi yaşamayan fani Boğaziçim’se, saymasın kendini yaşamış hiç bu cihan-ı medeniyette. Öyle sihirlidir gecelerim, güzeldir mehtabım, öyle büyülüdür dolunayım! Ama ah, öyle böyle değildir Boğaziçim!?

İstanbullular

Buket Uzuner

Everest Yayınları