İşim ve Ben,  yazar Yıldız Hacıevliyagil’in Felsefe Yüksek Lisans tezinden yola çıkarak yazdığı “Meslek Seçimi Öncesinde Okunacak Kitap” olarak raflarda yerini aldı.

Yazarımızın yapmış olduğu bu tez çalışması akıcı,  sade ve samimi bir dille yazılmış.

İşim ve Ben, yaşam boyu yapacağımız seçimlerde izleyeceğimiz yolu bulmamızı sağlayan bir başucu kitabı.  Bir çırpıda okudum ve neredeyse tüm sayfalarını çizdim.  Okurken içimden geçenler; hüzün, mutluluk, sevinç, coşku, başarının hazzı…

M.Ö. 3. yüzyılda Apollo tapınağına yazılan “Kendini Bil”  gerçeğinin ne kadar farkındayız?  Kaçımız kendini bilerek hayatımızı sürdürüp seçimlerimizi yapıyoruz? Yaşamımızı, seçimlerimizi, kararlarımızı sorguluyor muyuz? Sorgulamak ne demek? Kişi seçimlerini yaparken kendini nasıl sorgulamalı?

Yıldız Hacıevliyagil 28 yıldır avukatlık mesleğini yapıyor, Felsefe Yüksek Lisansını tamamlamış ve şu anda Psikoloji bölümü 2. sınıf öğrencisi! Müthiş değil mi?  Kendisi üniversite sınavlarına girdiğinde çocukluktan itibaren çok istediği avukatlık mesleğini  “kendini bilerek” seçim yaptığını düşünmüş. Daha sonra böyle olmadığını, meslek seçimindeki kararının TV dizisinde gördüğü ve yaşamlarına hayranlık duyduğu avukat karakterlerinden ve oldukça mesafeli duran komşusu avukat bir hanımın etkisinden kaynaklandığını samimi bir şekilde ifade ediyor.

Kitapta aile baskısı ile seçim yapan mutsuz bireyler, “kendini bilerek” seçim yapan ve ailesinden destek görenler, aile baskısı ile seçim yapıp seçimini maddi manevi imkânsızlıklardan dolayı değiştiremeyecek kişilerin yaşam öyküleri düşündürücü ve ilgi çekici.

Kitabın ilk bölümlerinde mutluluk, erdem gibi birbiri ile ilintili kavramların hayatımızdaki yeri, seçimlerimizdeki önemine çokça yer veriliyor.

Yazarımız Yıldız Hacıevliyagil, Psikolog Dr. Martin Seligman ve arkadaşlarının uzun soluklu araştırmalarının sonucunda oluşturdukları kültürler arası her yerde var olan altı erdemi sıralıyor. 1) Bilgelik ve bilgi, 2) Cesaret, 3) Sevgi ve insanlık, 4)Adalet, 5) Ilımlılık, 6)Maneviyat.  Ve bu erdemlerin meslek seçimindeki gücünü bize anlatıyor.

Ayrıca;

Meslek seçiminde etkili olan faktörler,

Bilinçli seçim sürecinin adımları,

Mutlu bir yaşama zemin hazırlayan iş seçerken cevaplanacak sorular,

Kişinin kendini tanımak içi soracağı tek soru: Ben ne istiyorum?

Kendi potansiyelinin farkına varmak,

Yaşamınızla hangi amaca katkıda bulunmak istersiniz? Yaşam amacı?

Akışta olduğunuz, her anında bulunmaktan mutlu olduğunuz bir iş mi, yoksa imkân olduğunda vebadan kaçar gibi uzaklaşmak isteğiniz bir iş mi? gibi konularda  farkındalık yaratıyor.

Kitap dört bölümden oluşuyor, her bölüm sonunda keşif soruları var. Her cevapla yaşam yolcuğunuzda kendinize bir adım daha yaklaşıyorsunuz.

Kitabı kimler okumalı: Öncelikle farkındalıklarını arttırmak ve çocuklarını daha iyi anlamak isteyen ebeveynler,  meslek seçimi arifesinde “şimdi ben ne olacağım” endişesi duyan lise öğrencileri,  meslek seçimi yapmış ve ilgili bölümde okuyan bununla birlikte gönlü başka işlerde olan üniversite öğrencileri ve mesleklerinde istedikleri iş tatminini yaşayamayan,  içindeki cevheri çıkarmak isteyen herkes!

Keyif alarak okumanızı dilerim.

İşim ve Ben

Yıldız Hacıevliyagil

Remzi Kitabevi