Bisiklet sahibi olmak bir insanın hayatını ne kadar değiştirebilir?

1950’li yıllarda İtalya’ya bağlı küçük bir adada yaşayan Mario, dar gelirli bir balıkçının işsiz oğludur. Kasabanın tek otelini işleten koyu Katolik hanımın yeğeni ve aynı zamanda otelin garsonu, güzel ama sert mizaçlı Beatrice’ye âşıktır. Ne yazık ki utangaç olan kişiliği, Beatrice’ye açılmasını engellemektedir. Günlerini iş arayarak, biraz da boş gezerek geçirirken bir gün kasaba postanesinin camında “Bisikletli eleman aranıyor” ilanını görür. Bisikletini kaptığı gibi iş görüşmesine gider ve işe hemen alınır. Görevi, kasabalarında komünist düşüncelerinden ötürü eşiyle birlikte sürgünde bulunan Şilili ünlü yazar ve şair Pablo Neruda’ya gelen mektupları günü gününe ona ulaştırmaktır.

Tüm kasaba halkı gibi Mario’nun da Neruda hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Neruda’nın dünyayla olan iletişimi sadece Mario’nun getirdiği mektuplar sayesinde olacaktır. Bu sayede Mario ile Neruda’nın arasında oluşan sohbetler, zamanla samimi bir dostluğa dönüşecek ve Mario’nun hayatının beklenmedik bir şekilde değişmesine neden olacaktır.

Yeterli eğitime sahip olmayan Mario, dünyaca ünlü şair ve aydın olan Neruda’nın şiirlerinden etkilenmektedir. Sohbet ederlerken ondan bir sürü bilgi kaptıkça onlardan yararlanarak amatörce şiir yazmaya başlar. Öğrendiği bilgilerden en önemlisi ise metafordur, çünkü metafor;  âşık olduğu ama kendi çekingenliği nedeniyle açılamadığı Beatrice’nin kalbini kazanmasında anahtar rol oynayacaktır. Bu durum her ne kadar Beatrice’nin koyu Katolik olan teyzesinin hoşuna gitmeyecek olsa da yaşlı kadın, ikilinin evlenmesine engel olamayacaktır.

Mario, kurduğu iletişimin geliştirdiği dostluk sayesinde sanatı kadar Neruda’nın siyasi düşüncelerinden de etkilenecektir. Sürgün süresi dolup ülkesine geri dönen Neruda’nın ardından, ailesinin istememesine rağmen birçok yürüyüş ve eyleme katılacaktır.

Yıllar sonra Neruda eşiyle birlikte, bir müddet sürgün için bulunduğu kasabayı ve Mario’yu ziyaret etmek için kasabaya gelir. O ziyarette Neruda’nın, Beatrice’den aldığı iki önemli haberden biri sevinmesine, diğeri ise üzülmesine neden olacaktır.

Il Postino (Postacı / The Postman)

Yöneten: Michael Radfort

Yazan: Michael Radfort ve diğer 6 yazar

Oyuncular: Philippe Noiret, Massimo Troisi, Maria Grazia Cucinotta

Yılı: 1994