“Çekilen acılar dayanılmaz olunca duyulmaz artık
hiçbir çığlık.
Çığlıklar da yaz yağmuru gibi yağar.”

Bertolt Brecht / “Zulümler Yağmur Gibi Yağmaya Başlayınca”

“III. Reich (Korku ve Sefalet)”, bir Bertolt Brecht oyunu. Zulüm, baskı ve adaletsizlikle yönetilen Hitler Almanya’sını anlatıyor. Tecavüze uğrayan ve doğurmak zorunda bırakılan kadınların, işkenceden ölenlerin, yoksullukla boğuşanların, düşünmekten bile korkar hale gelenlerin öykülerini dinliyoruz Brecht’in gerçekçi kaleminden. Brecht’in zamanlar ve coğrafyalar üstü anlatımı; korkunun, acının, katliamların, zulmün ve ölümün dilinin nasıl da benzeştiğini, her gün hepimizin bunu nasıl da deneyimlediğini tokat gibi çarpıyor yüzümüze. Sarsıyor, silkeliyor. Bir yandan umutlandırıyor: özgürlüğün dili de her yerde ortak ve aynıysa, neden olmasın dedirtiyor.

Oyun, Tiyatro 1112 Garaj tarafından sahneleniyor. Yereli ve evrenseli, günceli ve geçmişi birleştiren özgün bir anlayışla işlenmiş oyunun her detayı. Kukla tasarımı ve müzikler çok güzel. Oyunculuklar da bir o kadar gerçekçi.

Açılamayan çelik tabut sahnesiyle belleğime kazınan oyun, “Ama sokaklar unutmaz, sokaklar uyutmaz” cümlesiyle haziran günlerine ve sokaklarına selam gönderiyor.

III. Reich (Korku ve Sefalet)

Bertolt Brecht

Tiyatro 1112 Garaj