Bu kitabı okumak, bir şairin aynı tatta hikâyeler yazabildiğini kanıtladı bana. Kitap zaten bir solukta bitiyor. Şiirlerinde yer alan ?sıradan insanlar, balıkçılar, deniz insanları?  Orhan Veli?nin hikâyelerinde de yer alıyor, bir şaire farklı bir pencereden bakmamı sağlıyor.

Hikâyeler ilk olarak 1947 ile 1950 yılları arasında Tanin gazetesi ve Yaprak dergisinde yayımlanıyor.

Kitabın içinde yedi öykü bulunuyor. Bunlar; ?Hoşgör Köftecisi?, ?Kan?, ?Baharın Ettikleri?, ?Öğleden Sonra?, ?İşsizlik?, ?Denize Doğru?, ?Yaşasın Aşk? (William Sarayon?dan serbest çeviri) ve kitabın sonunda bulunan Orhan Veli?nin edebiyat hakkındaki görüşleri.

Kitapta balıkçıda, meyhanede ve işsizken yaşadıklarını ve isteklerini her zaman olduğu gibi serbest bir şekilde anlatıyor.

?Denize Doğru? ise ?şairane bir yazı? olarak not düşülen bir hikâye. Güçlü betimlemeleri, tasvirleri ve hikâye etme üslubuyla Orhan Veli ?garip akımı?nı sanki bu öyküyle yok sayıyor.

?Güzel bir dünyada yaşamak istiyorsanız, siz de öyle bir meyhane bulunuz.?

?Böyle bir vaka gerçekten olabilirdi değil mi? Öyle ya, olur olur! Niçin olmasın? Olmadı halbuki. Hepsini kendim uydurdum.?

Alıntılarda gördüğümüz gibi sıradan, basit cümlelerden oluşuyor öyküler.

Genç yaşında, çok erken kaybettiğimiz Orhan Veli bu kısa yaşamına rağmen şiirlerinde de hikâyelerinde de çığır açan bir garipti.

Hoşgör Köftecisi

Orhan Veli

Yapı Kredi Yayınları