İki kız arkadaş bir kitapçıya girer. Kızlardan biri raftaki kitabı görünce bir hayli şaşırır: ?Aaaa, inanmıyorum. Yaprak Dökümü‘nün kitabı da mı çıkmış??

Bu, güleriz ağlanacak halimize türünden olay gerçekten yaşanmış mı bilinmez, ama romanlardan uyarlanmış dizilerin, romanları gölgede bıraktığı bir gerçek. Buna verebileceğimiz en iyi örneklerden biri Emrah Serbes’in Her Temas İz Bırakır adlı polisiye romanı belki de. Televizyon ekranlarında seyrettiğimiz Behzat Ç. hemen herkes tarafından bilinen bir dizi karakteri, fakat Emrah Serbes’in romanının bu kadar bilinir olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Oysa Serbes akıcı dili, sürükleyici anlatımı, karakter çizimi ve olay kurgulamadaki başarısıyla oldukça olumlu tepkiler aldı.

Her Temas İz Bırakır polisiye bir roman. Mekânımız Ankara. Başkarakterimiz ise Başkomiser Behzat Ç. O ve ekibi bir intihar olayının izini sürüyor. Buraya kadar her şey normal, ancak sayfalar ilerleyip Ankara sokaklarının içine çekildiğinizi hissettikçe bunun sıradan bir polisiye roman olmadığını fark ediyorsunuz. Serbes o kadar başarılı bir mekân algısı yaratıyor ki Ankara’nın kendine has havasını daha ilk sayfalarda solumaya başlıyor; Kızılay’da, Sakarya Caddesi’nde, SSK İşhanı’nda, Kuğulu Park’ta kısacası Ankara’nın hemen her mahallesinde dolaştığınızı hissediyorsunuz.

Serbes, okuyucuyu polisiyenin heyecanıyla sürüklerken onu aynı zamanda Behzat Ç.’nin çelişkilerle dolu iç dünyasıyla da tanıştırıyor. Asi, hırçın, kavgacı, küfürbaz, öfkeli ama aynı zamanda kırılgan, hassas ve duyarlı. Özel hayatı kayıplarla dolu; çocukluğu, işi, evliliği ve bir türlü iletişim kuramadığı kızı. Karşılaştığı her cinayeti büyük bir ustalıkla çözen bu adam, özel yaşamında onlarca cinayet işlemiş gibi hissediyor ve kendi cinayetlerini bir türlü çözemiyor; aslında katilin biraz da kendisi olduğunu bilerek ama bir türlü kabul edemeyerek. Onun tam da kendini toplamaya başladığı noktada, yazarımız finalde öyle bir cezaya çarptırmış ki onu, sarsılmamak elde değil.

Behzat Ç. hikâyesini Son Hafriyat adlı ikinci bir romanla tamamlayan Serbes, yarattığı ana karakteri, sürükleyici anlatımı ve çarpıcı finaliyle gerçekten de “iz” bırakıyor.

Her Temas İz Bırakır

Emrah Serbes

İletişim Yayınları