Hazdan kaçtım, kaçtım; bir kırılma noktasıyla hazza kendini kaptıran biri oldum. Kendini kontrol edebilmeyi kendin üstünde diktatörlük kurmaya çevirirsen böyle oluyor. Böyle olduğu zaman da o kırılma noktası seni hassas bir döneme itiyor, emeklemeden koşmaya kalkan bir bebek gibi düşünün. Kendine zarar verebiliyor insan, hata yapabiliyor. Hazla aramdaki ilişkiyi sağlıklı bir temele oturtabilmem zaman aldı, can yakan bir süreç oldu, kritik dersler aldım. Basit diye tabir edilebilecek hazlara kendini kaptırmak kolay, bahar güneşinin tadını çıkarmak gibi, tatlı bir rehavete bırakıyorsun kendini. Çimenlerde yatıp içindeki aşkın tadını çıkarıyorsun. Kışın geleceğini hesaba katmadan, her türlü aşkın bedelini ödemen gereken zamanın geleceğini hesaba katmadan.

Bu kitap böyle bir kitap işte dostlar. Bir solukta okunan kitaplar arasında yerini aldı evet, asıl olay okuduktan sonra başladı benim için. Halen kitap üstünde tefekküre dalıyorum, kendimi inceliyorum, irdeliyorum. Kendimin katmanlarını buluyorum, açtıkça bir yenisi, onu açtıkça bir yenisi ile karşılaşıyorum, böyle sürüp gidiyor.

Arka kapak yazısını defterime yazdım, açar açar okurum:

“Hazdan uzak durabilmek uğruna bütün gücünü sarf eden kadınlar, erkekler ve onları anlamak isteyenler için.
haz peşindekiler
haz düşündekiler
hazla yürüyenler
hazla büyüyenler
hazla yarışanlar
hazla karışanlar
hazda kaybolanlar
hazla kaybedenler
hazdan vazgeçenler
hazla vazgeçenler
hazdan gelenler
hazdan göçenler
hazla kalanlar
hazda kalanlar için”

Haz düşündeyken haz peşindeki oldum, bir baktım ki hazla büyümüşüm, sadece hazzın büyütebileceği yanımı yetiştirmişim yani. Hayatın beni getirdiği noktada bir baktım ki yolum değişmiş, hazdan vazgeçtim bu yol uğruna. Belki de hazzım şekil değiştirdi. Belki de yanlış analiz ediyorumdur, kim bilir? Bu kitabın güzel yanı da bu, birlikte tefekküre devam edebilirsiniz istediğiniz kadar.

“Kimdir bu kitabın başkahramanı, neler oluyor bu kitapta?” diye sorular sorduğunuzu duyar gibiyim. Alın, okuyun. Geç bile kaldınız.

Hazdan Kaçan Kadınlar

Fidan Terzioğlu

Okuyan Us Yayınları