Güçlü olan yönetir! Birisinde maddi üstünlükle beraber kibir, hırs ve açgözlülük de varsa olayları kabullenen kişilere yorum ve itiraz hakkı düşmez/verilmez.

İnsanların baskı, zulüm ve acımasızlığına karşı ayağa kalkan çiftlik hayvanları sonunda çiftliği ele geçirirler ve insansız, eşitlik içinde bir dünya kurmayı başarırlar. Hayvanların en akıllıları olan domuzlardan Snowball ve Napoleon diğerlerine önderlik etmeye başlarlar. Bütün çiftlik hayvanlarını toplayıp yedi maddelik anayasalarını oluştururlar ve var güçleriyle çiftlik için çalışırlar. Ta ki sütler ve elmalar ortadan kaybolana kadar! Bir koltukta iki karpuz olmaz misali Snowball ve Napoleon çiftlikte eşitliği sağlayabilecekler midir? Hangisi şantaj, baskı, duygu sömürüsü ve yalancılık sayesinde zorla yönetimi ele geçirecek ve tüm kuralları altüst edecektir? Artık kendi kurallarını uygulamaya başlayan diktatörün bu durumu sonuna kadar sürecek mi ve diğer çiftlik hayvanlarının olaylar karşısındaki tepkileri ne olacaktır?   Çiftlik sahibi Bay Jones, çiftliği hayvanlara bırakacak mıdır? Tüm bu soruların cevabı bir solukta okuyacağınız Hayvan Çiftliği?nde.

Hayvan Çiftliği, son zamanlarda okuduğum en ibret verici ve etkileyici roman oldu. İngilizce aslından dilimize çeviren Celâl Üster?e sonsuz teşekkürler?

Hayvan Çiftliği

Çeviren: Celâl Üster

George Orwell

Can Yayınları