”Korkunç bir sonla biten peri masalı.” Can Yayınları’ndan çıkan kitabın önsözü bu cümleyle bitiyor. George Orwell’in Hayvan Çiftliği‘ni öğretmenimin verdiği ödev için okudum ve okuduğum için çok mutluyum. Çok güzel bir kitap.

Beni en çok kitabın sonu etkiledi. Hayvanlar, camdan içeri baktıklarında domuzlarla insanları ayırt edemiyorlar. Bence korkunçtan ziyade hazin bir son. Hayvanlar hak ettikleri düzene kavuştular, kendilerine güzel bir hayat kurdular. Ama domuzların açgözlülüğü yüzünden yine eski ve kötü düzenlerine döndüler, sadece başlarında insanlar değil domuzlar var. İnsanlar varken en azından gerçek ortadaydı. Bay Jones hayvanlara açıkça kötü davranıyordu. Napolyon ve Snowball ise hayvanların yüzüne gülüp arkalarından iş çevirdiler. En sonunda durum öyle bir noktaya geldi ki gerçek apaçık ortadayken bile hayvanlar gerçeği fark edemedi.

Bay Jones’e karşı ayaklanıp çiftliği ele geçirdi hayvanlar. Adil bir düzen kurdular. Çabalayarak çiftliği işlettiler. Ama tekrar özgürlüklerini kaybettiler. Domuzların diktatörlüğü altında hayatlarını yaşadılar. Tabii böyle yaşamaya yaşamak denebilirse.

Hayvan Çiftliği

George Orwell

Çeviren: Celâl Üster

Can Yayınları