Sözcükler bizim aynamız gibi, karakterimizi de yansıtır. Güzel sözler de söyleyebiliriz, kötü sözler de. İşte bu kitap, nasıl konuşması gerektiğini öğrenmek isteyenler için ideal. Bence olumlu sözcükler insana verilen bir armağan gibidir. Nedeni de, olumlu bir kelime kullanınca karşı taraf da olumlu bir kelime kullanıyor, öyle değil mi? Nazik kelimeler hayatımızı her zaman kolaylaştırır ve mutluluk yaratır. Komik sözcükler de nazik kelimeler gibidir; eğlendirir, insanı mutlu eder.

Sevgi sözcükleri güçlü aile bağları oluşturur, güzel sözcükler okul hayatını düzenler, destek ve moral verici sözcükler iş hayatındaki morali, verimliliği artırır, teşvik edici sözcükler ise sporda başarı ve eğlence yaratır.”

Bunlara dayanarak olumlu sözcükler hayatı daima güzelleştirir, değil mi?

İnsanlık tarihi boyunca büyük liderlerimiz ve düşünürlerimiz, duygularımızda farklılık yaratmak, bizleri kendi davalarına çekmek ve kaderin akışını belirlemek için sözcüklerin gücüne başvurmuşlardır. Sözcükler farklı duygular uyandırmakla kalmaz, eylemleri de doğrularlar. Yaşamımızın akışını da belirleyen bu eylemlerdir.” Anthony Robbins

Olumlu sözcüklerden birkaç tanesi:

  • Sevgi
  • İtimat
  • Övmek
  • Kibar
  • Güvenli

Bu kelimeleri duyunca ne düşünüyorsunuz? İçinizden düşünün.

Olumsuz sözcüklerden birkaç tanesi:

  • Rehin
  • Trajedi
  • Gerginlik
  • Adi
  • Stres

Peki, bu kelimeleri duyunca ne düşünüyorsunuz?

İnsan doğasındaki en derin dürtü, kendini önemli hissetme arzusudur.” John Dewey

Hayatınızda duymak istediğiniz en önemli söz nedir? Bir dakika düşünün.  Herkesin cevabı farklı olabilir ama ortak bir yönleri vardır, teşvik edici olmaları.

“Seninle ne kadar övünsem azdır”, “Seninle gurur duyuyorum”, “Aferin, hep böyle ol”… Bu cümlelerle kendimize güvenimiz artar, mutlu oluruz, azim duygumuz gelişir. Her zaman duymaktan hoşlanırız. İlgi gösterilince de, teşvik edici sözler söylendiğinde de mutlu oluruz. Çünkü iki söz grubu da “olumlu” tabirler grubundadır.

Ne kadar çok kitap okursak kelime hazinemiz o kadar genişler. Okuduğumuz kitapları ailemizle ve dostlarımızla paylaşmak güçlü bağlar oluşturur. Sevdiklerimizle anlamlı konuşmalar yapmalı ve kaliteli zaman geçirmeliyiz.

İyi bir dinleyici de olmak gerekir. Konuşmacıyı dinlemek, ona duyduğumuz saygıyı gösterir. Boşuna  “Söz gümüşse sükût altındır” dememiş atalarımız.

Sözcükler güçlüdür, yıkar da yapar da

Doğru ve güzel olduklarında onlar dünyamızı değiştirecek kadar etkilidir.” Budha

Özetle; olumlu sözcükler kullanmanın, iyi bir dinleyici olmanın, sevgimizi göstermek amacıyla teşvik edici sözler kullanmanın yaşam akışımızı fazlasıyla etkilediğini unutmamalıyız.

Lütfen, yaşantımızda olumlu sözcükleri daha çok kullanalım.

Olumlu Sözcükler Etkili Sonuçlar

Hal Urban

Çeviren: Dr. Bülent Akat

Elma Yayınevi