Hasret, okurken hüzünlendiren bir kitap, çünkü tarihte geçen bir ayrılık hikâyesini ele alıyor. Aslında okurken sonunun mutlu biteceğini hayal etmiştim, maalesef yanıldım o konuda. Tabii hemen olumsuz yazmamalı, çünkü sevindirici bir gelişme de oluyor, onu da okumayanlar için heyecanı kaçmasın diye yazmıyorum. 🙂

Arka kapağında yer alan öyküsü: “Hasret, izleri Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet öncesi döneme uzanan, gerçek yaşamdan alınmış kırık bir aşkın ve ömür boyu süren hasretin öyküsü.

Müslüman bir bey oğluyla bir Rum kızının tüm engellere rağmen filizlenen sevdası, önüne çıkan ne varsa yakıp yıkacak güçte bir kora dönüşür. Ancak ayrılık kaçınılmazdır.”

Kısaca yazarımız Canan Tan’ı tanıyalım: Canan Tan Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirdi. Yeni Asır gazetesinde, Milliyet Pazar‘da köşe yazarlığı yaptı. Öykü, roman, mizah ve çocuk edebiyatı çerçevesinde çok sayıda kitabı ve senaryosu vardır. 2003’te çok satanlar listesinden uzun süre inmeyen Piraye adlı romanını yayımladı. Yazarın diğer eserleri arasında Çikolata Kaplı Hüzünler, Yüreğim Seni Çok Sevdi, Eroinle Dans, En Son Yürekler Ölür, Aşkın Sanal Halleri, Söylenmemiş Şarkılar, İz, Issız Erkekler Korosu sayılabilir.

Hasret, okuduğum sürükleyici ve etkileyici kitaplar arasında yerini aldı, açıkçası okurken bitmesini istemedim. Okuru çok farklı yerlere sürüklüyor, yani okumaya dalınca sanki okumaktan öte konunun geçtiği dönemde olayları yaşıyormuş gibi bir hisse kapılabiliyorsunuz… Okumayanlara kesinlikle tavsiye edebilirim.

Hasret

Canan Tan

Doğan Kitap