ÖNYAZI

MBA son dönemde iş hayatında yükseliş hedefleyen birçok kişinin rüyası haline geldi. Bir de bunun dünyaca kabul görmüş ve adı başarıyla ünlenmiş Harvard’da olması harikulade olsa gerek. Öte yandan bu kadar çok terim içeren, öğretici nitelikte bir kitaptan bu kadar duygu alabilmek farklı bir deneyim olsa gerek. Okuyan, Harvard’dan kilometrelerce uzakta bile olsa, kitabı okuduğu süre boyunca adeta bir Harvard öğrencisi gibi hissediyor. Mezun olunan okulun insanın hayatına nasıl etki edebileceğini bir kez daha gözlemleme şansı.

EĞİTİM DURUMU

2006                : Harvard Business School – İşletme

1994                : Oxford Üniveristesi New College

TECRÜBELER

1998-2004      : Daily Telegraph gazetesi – Şef

KAZANIMLAR

Gannt Grafiği, Riskli Aktiflerin Optimum Kombinasyonu, Fırsat Maliyeti, Balanced Score Card, Jidoka, Kaizen, Arbitraj, Hedge Fund gibi birçok iş terimi.

YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR

* Veri Madenciliği (Bankalar neden bana komşuma gönderdiğinden farklı postalar gönderiyor? Yaş, online hizmet kullanımını ne ölçüde etkiliyor? İnsanların evine en yakın banka şubesini ziyaret etme oranı? …)

* Kişisel Gelişim Çalışmaları (En iyi ben profilim, zamanımın büyük bölümünü yapmaya harcadığım şeylerle nasıl örtüşüyor? Neyi farklı yapabilirim? Amacıma giderken beni engelleyen davranışlarım neler? …)

* Networking (Ömür boyu sinerjisi eksik olmayacak bir çevre nasıl edinilir?)

Harvard Business School’da Size Ne Öğretirler?

Philip Delves Broughton

Çeviren: Pınar Şiraz, Ümit Şensoy

Optimist Yayınları