Yaşadığımız anları, hele de zor zamanları nasıl da çabucak unutup gidiyoruz. Çocukluk dönemimiz, ergenliğe geçişimiz ve artık yetişkiniz! Çocukluk döneminden ergenliğe geçişte türlü sıkıntılarımız, isyanlarımız oldu. Bedenimizde ve ruhumuzdaki değişiklikleri kabullenmemiz kolay olmadı. Şimdiyse çocuklarımız aynı dönemden geçiyor olabilir. Onları ne kadar anlıyoruz; onlar kendilerini rahatlıkla ifade edebiliyorlar mı? Yoksa kimse beni anlamıyor diye çığlıklar mı atıyorlar?

GENÇ KIZ OLMAKLA NASIL BAŞ ETSEM? rehber niteliğinde, eğlenceli ve rahatlatıcı bir kitap. Genç kızlar için olduğu kadar genç erkeklerin ve anne-babaların da okuyup karşı cinsi / çocuklarını anlamalarında kolaylık sağlayacak diye düşünüyorum.

Kitap gençlerin karşılaştığı sorunlara ve hissettiklerine tercüman olmuş. Her bir durumu önce ortaya koyup gençlerle eşleşmiş sonra da çözüm yolları ve öneriler sunmuş. Bir de sevimli karikatürlerle süslenmiş. Ayrıca sayfa sonlarında durum ile ilgili tek cümlelik Altın Kurallar var.

Örneğin, özgürlük delisi olduğumuz o dönemler için Altın Kural; “Bu yaşta özgürlük adım adım kazanılır!” diyor.

Bedenimizin değişmesinden duyduğumuz rahatsızlık karşısındaki Altın Kural ise

“Büyümek dönüşmektir!” diyerek meydana gelen değişimin bir süreç olduğunu bize açıklıyor.

Çok sevdiğim bir Altın Kural’ı da yazmadan geçemeyeceğim; “Farklı olmak, aptal olmak değildir!”

Aslında bütün hayatımız için geçerli bir kuralla bizi ve gençlerimizi yüzleştiriyor kitap. KABULLENMEK! Bütün mesele bu. Kendimizi, arkadaşımızı, çocuğumuzu kabullendiğimizde her geçiş daha az sancılı ve kolay oluyor.

Haydi, kendinizi, arkadaşınızı veya çocuğunuzu kabullenmek için bir adım atın ve bu kitap ilk adımınız olsun!

Çevirmenimiz Siren İdemen’e de bu kitabı bize kazandırdığı için teşekkürler.

Genç Kız Olmakla Nasıl Baş Etsem?

Emmanuelle Rigon, Bernadette Costa-Prades

Çeviren: Siren İdemen

Can Çocuk Yayınları