Fedor Amca, Kırmızı Damlı Ev, Dört Kardeştiler, ilk okuduğum kitaplardan aklımda kalanlar. O günlerde başlamıştı okuma ve yazma tutkum. Kitap okurken uzak diyarlara gider, yeni insanlarla tanışırdım. Bilinmez bir maceraydı her kitap, benim için.

Okuma alışkanlığım sayesinde insanları daha iyi tanıdım ve onları olduğu gibi kabul etmeyi öğrendim. Okudukça, hem akıcı ve düzgün konuştum hem de anlattıklarımı yazarlardan alıntılarla destekledim.

Şimdi etrafıma bakınca kitaba olan ilginin azaldığını üzülerek görüyorum. Okul yıllarında çok iyi okur olanlar bile hayatın telaşına kapılınca okumaya zaman bulamıyorlar. Sizlere gelecekte kitap ile olan bağı güçlendirmek adına başlatılan bir projeden bahsetmek istiyorum.

Kişisel Gelişim Uzmanı, Eğitimci ve Yazar Serkan Duru’nun önderi olduğu bir proje; “Geleceği Okuyan Kalemler”. Bu projenin öncelikli amacı bireye kitap okuma alışkanlığı kazandırmak.

Geleceği Okuyan Kalemler Projesi’ne katılan öğrencilere Serkan Duru tarafından dinleme, yazım teknikleri, okuma-yorumlama, eleştirel ve farklı bakış açıları getirme eğitimleri verildi.

Projenin bir sonraki aşamasında öğrenciler ailelerine yazdıkları mektupları, iç dünyalarından dökülen dizeleri, yazar olsalar ne tür bir kitap yazacaklarını satırlara döktüler. İşte bu yazılar kitap haline getirildi ve 11. Bursa Kitap Fuarı’nda bu öğrenciler için imza günü düzenlendi.

Kitabın giriş yazısında yazar Serkan Duru “Bir gazetede, dergide bile küçücük bir yazısı, resmi olan çocuk o gazete veya dergiyi ömür boyu saklar” diyor. İçinde kendi yazıları ve şiirleri olan kitap ise onları daha çok okumaya ve yazmaya yöneltecektir.

Bursa Nuri Erbak Ortaokulu, Şehit Doğan Sevinç İlköğretim Okulu, Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Okulu, projeye ortak olan okullar.

okuryatar’ın yazarlarından olan kızım Bilge Nisan Öztürk de bu kitapta yazısı ve şiiri olan isimlerden. Solda bana kitabını imzalarken görülüyor. Bu genç kalemlerin önlerinde upuzun ve aydınlık bir yol var. Kendi yazılarından oluşan bu kitap ile edebiyat dünyasına ilk adımlarını attılar. Dilerim zaman ilerledikçe kitapla olan dostlukları kalıcı olur ve yazmaya devam ederler.

Bu güzel projede emeği geçen herkese teşekkür eder, bu tür faaliyetlerin genişleyerek devam etmesini dilerim.

Geleceği Okuyan Kalemler

Kolektif

Yayına Hazırlayanlar: Muhterem Çevik, Serkan Duru

Bursa Büyükşehir Belediyesi