Geleceği Okuyan Kalemler” projesi iletişim uzmanı ve yazar Serkan Duru’nun Bursa’da başlattığı bir proje. Öğrencilere küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasını hedefleyen bu proje her geçen yıl yenilenerek ve genişleyerek devam ediyor.

Çocuklara okuma alışkanlığının kazandırılmasında ailenin önemi tartışılmaz. Anne ve babasını kitap okurken gören bir çocuk farkına varmadan bu alışkanlığı kazanacaktır. “Evlerinde kütüphane görerek büyüyen çocuklar ileride daha başarılı oluyor” demişti Serkan Duru eğitim seminerinde. Henüz 2 yaşındayken kitaplığı karıştıran kızımın fotoğrafı geldi gözümün önüne. Belki de bu yüzden kitapla olan arkadaşlığı erken başladı ve okul yaşına gelmeden önce, kendi kendine okuma-yazma öğrendi.

Kitap okumak,  bireye yazma alışkanlığını da kazandıracaktır. Okuduğumuz her satırla yeni maceralara sürüklenirken, yazdığımız her kelime de bizi rahatlatacaktır. Olaylara farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak, kendimizi olumsuzluklardan arındırmak ancak okuyarak ve yazarak gerçekleşebilir.

gelecegi-okuyan-kalemler-2-2Projeye katılan Nuri Erbak Ortaokulu öğrencileri Serkan Duru ile yazım teknikleri ve okuma-yorumlama üzerine atölye çalışmaları yaptı. Uzun ve yorucu geçen bu sürecin sonunda öğrencilerin hikâye ve şiirleri bir kitapta toplandı. 12. Bursa Kitap Fuarı’nda ortaya çıkardıkları bu eseri ailelerine imzaladılar.

Geçtiğimiz yıl ilk kitabını veren projede 35 öğrenci varken bu yıl 75 öğrenci, öğretmen ve velilerin katılımıyla “Geleceği Okuyan Kalemler 2” hazırlandı. Anne ve kız, dede ve torun, öğrenci ve öğretmen aynı kitapta buluştu. Bu projeye katılan/yazan herkes için güzel bir anı ve bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.

Dilerim bu projeye katılan öğrenciler için kitaplar kalıcı bir dost ve yazmak bir tutku olur.

Bu projede emeği geçen başta yazar Serkan Duru olmak üzere, Kütüphaneler Şube Müdürü Arzu Kuzgun’a ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eder ve bu çalışmaların kalıcı olmasını temenni ederim.

Geleceği Okuyan Kalemler 2

Kolektif

Editör: Serkan Duru

Bursa Büyükşehir Belediyesi