Enver Ercan, 1990 yılından günümüze değin yayınlanan, Türkiye?nin en güçlü ve en istikrarlı edebiyat dergisi olan Varlık dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır. 1996 Abdi İpekçi Ödülü?nü mektup dalında almıştır. Editör kimliğinin yanına şair, tv-radyo programcılığı ve araştırmacılık yönünü de ekleyen Enver Ercan, bu şiir kitabıyla Cemal Süreya ve Yunus Nadi şiir ödüllerini almıştır.

Şiir kitaplarının basılmadığı ve dergilerin pek okunmadığı günümüzde, yeni şair ve yazarlara yer verdiği dergileri, kitapları okuyucuya ulaştırmaya devam etmektedir. Günümüz şairleri arasında sağlam bir yer edinen şairimizin 3 şiir kitabı bulunmaktadır. Ve hâlâ sevgiyi, sevgiliyi anlatır dizeleri.

?yağmur geceyi sağıyor hâlâ

balığım az önce öldü

alıngan bir karanlık tuttu elimden

bir türlü değiştirmedim ampulü

bu gece sözcüklere ilişmem artık?

Kırılgandır şiiri. Bulutlardan süzülen yağmurun ve karanlığın arasında kalan yalnızlığını anlatır.  Ne kelimelere isyan eder ne de ansızın kararan ampule.

?ne zaman kapıdan girse

kamaşırdı sözcükler

canımı tazelerdi sesi?

Buluşmanın sevinciyle şairin kelimeleri de ışıldar. Sevgiyi dokur ustaca ve okuyucuyu da buna dâhil eder.

?akşam kendini karartırken geliyorsun

komşular kimbilir ne diyor?

Elalem kaygısına inat gizlice usulca ayartır geceleri. Tutkunun dilini anlatır. Ve devam eder:

?Tanrı bu geceyi korusun?

Hayatın karmaşasına ve telaşına o kadar kapıldık ki dostluğu, sevgiyi, aşkı kaybettik. İncelikleri unuttuk. Nefretimizi hep haykırdık korkusuzca, sevgileri sessiz, içimize attık. Dudaklarımızdan dökülen kelimelere anlam yüklemeyi unuttuk. Biz aslında ŞİİRİ unuttuk.

?sözcüklerin sessizliğe çekildiği

o çocuksu ikindide

zaman

geçtiği her şeyi öpüyordu?

Geçtiği Her Şeyi Öpüyor Zaman

Enver Ercan

Varlık Yayınları