2000’li yılların başından beri dostluğun, arkadaşlığın ve ailenin önemi birçok romana konu oldu. Hatta kitaplarında sadece bu konulara ait olayları işleyen birçok yazar çıktı ortaya; Debbie Macomber, Sarah Jio gibi. Kristin Hannah da kitaplarında çoğunlukla dostluk ve kardeşlik üzerine sıcacık hikâyelerin yer aldığı başarılı bir yazar. Türkçeye çevrilen ilk kitabı Ateşböceği Yolu ile kazandığı gönülleri, sonrasında gelen kitapları ile fethetmeye devam etti. Kış Bahçesi, Gerçek Renkler, Gece Yolu ve Evden Çok Uzakta… Her birinde kalplerimiz acıdı, sonra ısındı ve bir umut kapladı içimizi.

Gece Yolu da sıcacık bir Kristin Hannah romanı. İkizleri Mia ve Zach’e mükemmel ebeveyn olma takıntısı yaşayan, ama acıların en büyüğünü yaşayan Faraday ailesinin hikâyesi. Liseye kadar yeterince büyüterek koruduğu çocuklarının artık liseye başlayacak olmasından endişe duyan Jude, özellikle çekingen kızı Mia için endişelenmektedir. Oğlu okulun en yakışıklı ve en popüler çocuğuyken, kızı Mia içine kapanık ve yalnız yıllar geçirmiştir okulda. Ama lisenin ilk günü, koruyucu ailelerle büyüyen ve uyuşturucu bağımlısı annesinin ailesinin ölümünden sonra Pine Island’daki büyük teyzesiyle yaşamaya başlayan Lexi ile arkadaşlık kuran Mia’nın hayatı tamamen değişir. İki kız büyük bir arkadaşlığın altına imza atarken, Lexi kendini Zach’in dayanılmaz çekimine karşı koyamazken buluyor. Bir süre sonra Mia ile Lexi mükemmel iki dost, Lexi ile Zach ile birbirini çok seven sevgililer oluyor. Olayların kendi kontrolünden çıktığını hisseden Jude ise gitgide daha takıntılı bir anne haline geliyor. Lisede geçirdikleri dört yılı neredeyse ayrılmadan geçiren üçlüyü ise lisenin son günlerinde trajik bir olay ayırıyor. Sonrasında yaşananlarsa dibe vuruş, kayboluş ve hayata tutunuş…

Kristin Hannah’ın son kitaplarından biri Gece Yolu, ama henüz kendisiyle tanışmadıysanız onunla yolculuğa Ateşböceği Yolu ile başlamanızı öneririm, sonrasında zaten Hannah’ın diğer hikâyelerini okumaktan kendinizi alamayacaksınız.

Gece Yolu

Kristin Hannah

Çeviren: Solina Silahlı

Pegasus Yayınları