Yaşları otuz beşe dayanmış üç Fransız yakın arkadaşın ikisi evli, biri bekârdır. Dışarıdan bakıldığında modern, çalışan, kariyer sahibi ve mutlu görünen bu üç kadının, iç dünyaları aslında pek de mutlu değildir. Evli olanlar evlilikleriyle, bekâr olan ise yalnızlığıyla dertlidir.

Başarılı bir doktor olan Marie, şimdiye dek tek bir tablo bile satamamış, başarısız ve sorumluluk almaktan kaçan kocasının gittikçe kronikleşen tembelliğinden ötürü evin ve çocukların tüm yükünün kendi omuzlarına binmesinden bunalmıştır. Bu bunalım, onu başka maceralara sürükleyecektir.

Çalıştığı reklam ajansında silikliği nedeniyle patronu tarafından ikinci, hatta üçüncü planda bırakılan Florence, iş yaşamında ziyadesiyle tatminsizdir. Bunun yanı sıra evde, kendi işinde son derece başarılı olan kocası, Florence’i iş konusunda ezdiği yetmiyormuş gibi evlilik hayatlarında da “ikinci” plana atmaktadır. Bunu öğrendiğinde ise hiçbir şey Florence ve oğlu için artık eskisi gibi olmayacaktır.

Grubun tek bekâr üyesi Juliette, dişli bir avukattır. Müvekkilleri, ona ödeme yapmayı geciktirdikçe maddi olarak zorlanan Juliette, özel hayatında ise sevgilisi tarafından terk edilince duygusal olarak da çöküntüye girer. Depresyona giren insanların çoğu gibi o da alışverişi aşırıya kaçırır. Kredi kartı borcu epey kabarıp işin içinden çıkılamaz hale gelince ise başta anlaşamadığı yakışıklı finans uzmanından bu konu hakkında yardım teklifi alacaktır.

Hayatları ve sorunları birbirinden farklı olan bu üç kadının yakın dostluğunu ve kadın-erkek ilişkilerini işleyen bu film, konusu her ne kadar “Sex and The City” veya “Bridget Jones’un Günlüğü” türü filmleri andırsa da, naifliği ve gerçekçiliğiyle klişeleşmiş ağdalı Amerikan/İngiliz romantik-komedilerinden farklı bir Fransız yapımı. Bu özellikleri sayesinde izleyenlere bir yandan keyif verirken, diğer yandan filmde kendilerinden bir şey bulmalarını sağlıyor.

Eyvah Yaş Otuz Beş! (Tout Pour Plaire)

Yönetmen: Cécile Telerman

Oyuncular: Anne Parillaud, Judith Godrèche, Mathilde Seigner, Thierry Neuvic, Mathias Mlekuz

Senaryo: Cécile Telerman, Jérôme Soubeyrand

Yılı: 2005