Bir Dolap Kitap sayesinde merak sardım çocuk kitaplarına. İyi de yapmışım, çünkü çocuk kitapları okumak hayatıma bambaşka bir zevk, tat getirdi.

Bir Dolap Kitap‘ın kapakları Sevgili Yıldıray ve Banu, o kadar çok çocuk kitabını okuyup bizimle paylaşıyor ki merak ettim ben de bu dünyayı ve birkaç çocuk kitabı aldım. Aman aman! O nasıl bir dünya, nasıl bir eğlence, nasıl bir renklilik! Şöyle bir bakayım derken kendimi bu cıvıl cıvıl dünyanın tam ortasında buluverdim!

Bu neşeli dünyada, birçok yayınevi gibi Günışığı Kitaplığı da önemli bir yere sahip. Birbirinden güzel kitaplara imza atmış yazarları var. Günışığı Kitaplığı’nın kurucusu Mine Soysal da bu yazarlardan biri. Tesadüfen aldım kitabını ve bayıldım!

Yazar, bugüne kadar görüştüğü öğrencilerin, kitap okumakla ilgili ona anlattıklarına yer vermiş. Neler neler var bunların arasında! Anne babası hiç kitap okumayan, ama kendisinden hep çok okuması beklenen çocuklar mı, okuduğu her kitap için yakınlarından para koparanlar mı, öğretmenlerinin verdiği kitapları okumadıkları için azar işitenler mi, çok yalnız olduğu için kitaplara sığınanlar mı? Her çocuk öyle içten, öyle sade, öyle masum anlatmış ki yaşadıklarını, okurken siz de onların duygularına tanık oluyorsunuz. Ağır klasikleri okumaya çalışırken sıkılan çocuğu, kitap okumayan arkadaşlarının yanında karizması çizilmesin diye kitap okuduğunun duyulmasını istemeyen öğrenciyi, kendi istediği kitapları değil de babasının rıza gösterdiklerini almak zorunda kalan genç kızı sanki yanı başınızda hissediyor, dertlerine ortak oluyorsunuz.

Kitap okuma sevgisini çocuklara aşılama konusunda büyüklerin yaptığı yanlışlar da bir tokat gibi çarpıyor yüzünüze… Kendisi okumadığı hâlde çocuğuna okusun diye baskı yapan, tatillerde çocuklara ödev diye bir sürü kitap veren, çocukların istek ve zevklerine önem vermeden, kendi istedikleri kitapları onlara okutmaya çalışan büyüklerimiz: Anneler, babalar, dayılar, büyükbabalar, öğretmenler… Acaba zaman zaman farkına varıyorlar mı yaptıkları bu hataların?

Mine Soysal, sanki bir ayna tutmuş kitabında büyüklere. Çocuklara okumayı sevdireceğiz derken nefret eder hâle getirenler bu kitabı mutlaka okumalı.

Eyvah Kitap!

Mine Soysal

Günışığı Kitaplığı