En yakın arkadaşımın tavsiyesiyle okumaya başladım Orhan Kemal’in bu romanını. Üslubun akıcılığı ve hikâye sayesinde kitaba kendimi kaptırdığımdan çok kısa zamanda bitiverdi.

Kitaplarında genellikle aile yaşamına ayna tutan Orhan Kemal’in bu kitabında da bir ailenin hikâyesini görüyoruz. Kahramanlarımızdan Sadi Bey devlet demiryollarından emekli olmuş, kızı, karısı ve iki oğluyla beraber emekli ikramiyesiyle aldığı evinde yaşamaktadır. Bu ev hukukta okuyan oğlunun Avrupa’da eğitim görebilmesi için bir gelir kaynağı, memur olan ve sürekli hukukta okuyan kardeşiyle karşılaştırılan büyük oğlu için umut, kızı için ise güvencedir. Anne ise kendisini çocuklarına ve bir zamanlar severek evlendiği kocasına adamış fakat gerekli sevgiyi görememiş bir kadındır. Çocuklarının evin satılması hususundaki tartışmalarından bıkmış, çocuklarının bu sebepten dolayı kavga etmelerine üzülmektedir.

Sadi bey ise gönlünü torunu yaşta sayılabilecek Nursen’e kaptırmış ve evi sayesinde onunla evlenebileceğine dair hayaller kurmaktadır. Her akşam penceresinden sevdiği kızı izler ve her sabah onu görebilmek için erkenden kalkıp kahvede onun işine gidişini izler.

Bir süre sonra evin satılması ile ilgili bireysel beklentiler aile üyelerini birbirine düşürür ve aileyi darmadağın eder.

Romanda aile yaşamının yanı sıra işçi kızlarının, üniversite öğrencilerinin, memurların, komşuların yaşamları ve hayalleri ile ilgili de anlatımlara yer verilmiş, insanların yaşama mücadelesi de hikâye edilmiştir. Ben kitabı çok beğendim, umarım siz de beğenirsiniz. Keyifli okumalar. 🙂

Evlerden Biri

Orhan Kemal

Everest Yayınları