Bu yıl Tüyap’a kalkıp gitmemi sağlayan isim Mungan oldu. İmza günü ve söyleşisinin olduğunu ekürim söylemese belki kaçırırdım. Çünkü mekânsal anlamda uzak, yoğunluk bakımından karmaşık bulduğum bir yer halini aldı. Ve kitaplarla bütünleştiğimi hissetmemeye başladığımı düşünüyorum. Bu yüzden bazı özel durumlar haricinde gitmeyi pek tercih etmiyorum. İnsanların gözünü indirim büyüsü mü bürümüş yoksa kitap fuarında olmak, kitaplarla iç içe mi olmak için mi bu kadar kalabalık oluyor tam olarak çözemedim. Ama (bırakacak yerleri olmayanları ayrı tutarak) bebek arabalarıyla fuar alanını gezmenin mantığını çözemedim açıkçası. O çılgın kalabalığın ve karmaşanın içine bebekleri getirmek nedendir. Çocuklara kitap okumayı sevdirmek önemli tabii ama bunun o kadar küçük yaşta ve o çılgın fuar kalabalığında aşılanacağına pek inanmıyorum.

Sanırım bu kadar serzenişte bulunmak yeterli. Artık Mungan’cığıma ve kitabına dönelim. İndirim ve imza günü birleşince bursun hatırı sayılır bir kısmını Metis’e bıraktık biz de. Bu da onun kitaplarına dair yazılarım çoğalacak demek. Edebiyatımızda romanında şiirinde kendimi bulduğum keyifle okuduğum yazarlardan. Dili, kurgusu kısacası birçok yönüyle beni alıp kendine bağlayan bir isimdir. Okuduklarım arasında beni en çok Kadından Kentler kitabıyla etkilemişti. İmza arasında Öteki Kadınlar ve Öteki Kentler adıyla kitabın bir yenisinin çıkacağını öğrenmek benim için ayrı bir hoş oldu.

Eski 45’likler kitabına gelince, Mungan’ın şiir kitaplarından biri. Birkaç dize ile beni alıp kendimden geçirmeyi başardı yine. Otobüste yolculuk yaparken İstanbul’un ve aracın yoğunluğun nefes alacak bir kaçış oldu benim için. Özellikle şiir kitabı okumayı daha çok seviyorum sanırım. Gözlerimi şiir dizesinden alıp otobüsün içini, camdan akıp giden manzarayı ya da akamayan trafiği izlemek, şiirle bütünleştirmek sonra uzun uzadıya düşünmek hayatın tüm karmaşasından kendimi kaçırmak… Şiirlerin duygusallığından çıkamadım ya da zaten ruhumda hep var olan duygusallık iyice yüzeye çıktı. Kısacası ben keyifle okudum şiirleri, birçok dizede kendimi buldum, sizin de kendinizi bulmanız dileğiyle.

bazen yalnızlık en kalabalık

bir Pazar günü kimsesizliğinde

açarsınız içinizdeki

kahvelerin kepenklerini

kırların aydınlık yalnızlığında

duyarsınız kahvelerinizin lezzetini

12 Şubat 1978

Keyifli okumalar…

Eski 45’likler

Murathan Mungan 

Metis Yayınları