Türk Kültür ve Eğitim Norm Geliştirme Vakfı ve Anadolu Özel Çocuklar Derneği’nin katkılarıyla basılan bu kitap, bazı insanların itiraflarını ve isyanlarını, bazılarınınsa kendilerini kabullenişlerini ve bakış açılarını tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor.

Bu bazı insanlar da kim diye aklınızdan geçen soruyu duyar gibi oluyorum. Bu bazı insanlar; engelli insanlar, bir yakını engelli olan insanlar, engelli çocuklara eğitim veren insanlar, kardeş, anne, doktor, baba veya eğitmen olan insanlar…

Kısa bir süre için gittiğim İngiltere’de “Ne kadar çok bedensel engelli insan var” diye aklımdan geçirmiştim. Tamamıyla hayatın içinde var olmuşlar ve vızır vızır otobüslerde ulaşımlarını sağlayıp işlerine gidip geliyorlardı. Otobüslerde öyle güzel bir mekanizma vardı ki tekerlekli sandalyesi ile otobüse rahatça binip ona ayrılan yere geliyor,  emniyetini sağladığında otobüs tekrar hareket ediyordu. Otobüs durağında tekerlekli sandalyeli biri varsa öncelik kesinlikle ona aitti, eğer ondan önce otobüse binmeye çalışan birileri olursa şoför kapıları kapatıyor, önceliğin engelli kişiye verilmesini bekliyordu. Hayran olmuştum insana verilen değere!

Bizim güzel ülkemizde ise maalesef iktidarların politikaları, ön yargılar, bilgisizlik, ihmalkârlık, yok saymalar ve hakkını savunamamalar sonucunda engelli vatandaşlarımız hayatın içine karışamadan kendi dünyalarında var olmaya çalışıyorlar.

Bu kitapta çocuklara seslenen annelerin, babaların sevgi dolu sözlerini, itiraflarını, eğitmenlerin nasıl da sevgiyle o özel çocuklara bağlandıklarını göreceksiniz. Kimi kaleminden dökülen dörtlüklerle anlatmış duygularını, kimi mektup yazmış çocuğuna, kardeşine, kimi de makalelerle anlatmış toplumumuzdaki “engelli/özel” kişilere bakışı.

Farkındalığı fark etmek için okuyunuz, okutunuz…

Engelli Değilim Engellenenim

Kolektif

Türk Kültür ve Eğitim Norm Geliştirme Vakfı, Anadolu Özel Çocuklar Derneği