E L James’in Elli Ton serisini heyecanla okudum. İlk kitabı annemle gittiğimde Marmara Forum’dan aldığımı hatırlıyorum. Haberlerde görmüştüm sanırım, D&R’da görünce nasıl bir kitap olduğunu merak edip aldım. Seriye bir başladım bırakamadım. İkinci ve üçüncü kitapları heyecanla bekledim, sosyal medyadan gelişmeleri takip ettim. Annemi de sıkı sıkı tembihledim, çıkınca hemen alması için.

Elli Ton serisi için pek çok görüş öne sürüldü. Bence çok abartmamak gerekir. Oldukça cesur cinsellik sahneleri var, kabul, ama bu kitapların sadece roman olduğunu unutmamak gerekir. Yazarın fantezilerini yazdığı roman serisi. Bu seride Anastasia ve Christian’ın aşkı ana olay. Geçirdiği travmatik çocukluğun yaralarını taşıyan Christian, Anastasia’ya olan aşkı sayesinde iyileşiyor. Kendisine dokunulmasına katlanamayan Christian’ın, Ana gitmesin diye kendine, kendi isteğiyle dokundurması serinin en duygusal ve can alıcı noktasıydı bence.

Evlenmeleri, hamilelik… Olaylar birbirleriyle bağlantılı şekilde gelişiyor. Aydınlanmayan hiçbir nokta kalmadı. Serinin karmaşık olmayan bir dili var. Ana ve Christian’ın mutlu sonlarına kavuşması içimi rahatlattı.

Elli Ton serisinden sonra Elli Ton tarzında birçok seri çıktı.

Grinin Elli Tonu, Karanlığın Elli Tonu, Özgürlüğün Elli Tonu

E L James

Çeviren: Sevinç Seyla Tezcan

Pegasus Yayınları