Büyük üzüntüyle ve etkilenerek okuduğum kitaplardan biri oldu Edebiyat ve İntihar. Onlarca üretken insanın bir çıkar yol bulamayıp köşeye sıkışıp kalması ve çözümü intiharda bulması çok acı ve isyan ettirici. Nasıl ve neden diye fırtınalar koptu içimde okurken kitabı. 2O?li yaşlarda gencecik insanların yanında, üretkenliğinin doruğunda 40?lı 50?li yaşlarda olan sanatçılar, iç dünyalarıyla gerçek yaşam arasındaki çelişkiler sonucunda dayanamayıp kendi istekleriyle çekip gitmişler bu hayattan.

Kimisi karşılıksız aşk, kimisi kabına sığamama, ürettiklerini yeterli görmeme, mutsuz bir çocukluk, türlü acı ve zorluklarla geçen savaş yılları, sürgün hayatı çok yıpratmış bu hassas ruhlu insanları. Çoğu depresyon tedavisi görmüş, hastanede yatarak iyi olmaya çalışmışlar, fakat içlerindeki intihar düşüncesi hiçbir zaman yok olmamış. Başarısız intihar denemelerinde de bulunmuş birçoğu. Kitabı okurken fark ediyoruz ki intihar eden sanatçıların çoğunun birbiriyle ilgileri var. Ya tanışmışlar, çok iyi dost olmuşlar ya da birbirlerinin eserlerinden oldukça etkilenmişler, eserlerini incelemişler. Mayakovski ?Yesenin-Tsvetayeva, Georg Trakl-Stefan Zweig-Heinrich Von Kleist, Antonin Artaud-Van Gogh, Beşir Fuad-Metin Akbaş, Sylvia Plath-Anne Sexlo, John Berryman-Hemingway gibi edebiyatçılar bunlardan birkaçı. Böylesi bir tesadüf ?tesadüf mü bilemiyorum?  beni çok etkiledi.

Karin Maria Boye

?elbet acı duyar tomurcuklar açarken.

neden gecikirdi yoksa bahar gelmekte?

Walter Benjamin

?Mutlu olmak, korku duymaksızın kendi kendinin farkına varabilmektir.?

Virginia Woolf

?Kendimi sana doğru savuracağım,

yenilmeksizin,

Ve boyun eğmeden, ey ölüm!?

Sylvia Plath

?Ölmek,

Her şey gibi, bir sanattır,

Bu konuda yoktur üstüme?

Osamu Dazai (Tsuşima Şuji)

?Ben, yaşamayı güçleştiren durumların ağırlığı altında ezildim.?

Vincent Van Gogh

?? bu resimler, benim kelimelerle anlatamayacağım şeyleri söyleyecek size??

Yaşadıkları dünyaya dayanamayan bu edebiyatçıları anlayan, çözüm yolu bulan biri çıksaydı her şey faklı mı olurdu bilemiyorum?

Edebiyat ve İntihar

Adem Eyüp Yılmaz

Selis Kitaplar