?Kültür, insanın insanla ilişkisinin tümüdür. İnsan yaşamı ancak kültürle derinleşir, boyutlanır, tatlanır. Biyolojik yaşam süreçlerine ve kısacık insan ömürlerine bir anlam katan boyut, kültürdür.? Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli, Edebiyat Mutluluktur adlı kitabında, Vatan gazetesinde yazığı yazılardan özenle seçtiklerini derleyip sunmuş okurlarına. Çok yönlü bir sanatçı olarak, yazılarında edebiyat ağırlıklı olmak üzere şiirden müziğe, çeviriden filme kadar birçok sanat dalına yer vermiş. Bunların yanı sıra son günlerde moda olan dizüstü edebiyatla klasik edebiyatın, muhafazakâr edebiyatla sol edebiyatın ve burjuvazi edebiyatıyla halk edebiyatının karşılaştırmalarını yaparken savaşa ve felsefeye, dile ve üsluba, etiğe ve ahlaka da değinmiş. Hatta ?Dünyadaki gelişmeleri izlemeyen, gazete okumayan bir kişi mi, yoksa toplumdaki sorunların kökenini düşüneni yaygın şekilde yaşanan acıları dâhil eden bir entelektüel mi daha mutludur?? sorusuyla bilinçli ve bilinçsiz olmak eleştirisini yaparak psikolojiye de değinmiş.

Şiirleri ve sanatının yanı sıra kişisel olarak Nâzım Hikmet?e duyduğu saygıdan ve ona yapılan haksızlıktan da söz etmiş yazılarında. Büyük usta olarak tabir ettiği Yaşar Kemal?e olan hayranlığını ise 27 Eylül 2010?da gerçekleşen ?Benim Gözümden Yaşar Kemal? başlıklı söyleşide yaptığı konuşmayı kitabın sonuna ekleyerek aktarmış bizlere.

Derlediklerinin en sonuna seçtiği yazıyı ise ?Edebiyatın malzemesi doğrudan doğruya hayattır ve edebiyat sıkıcı bir şey değildir, bir zevk meselesidir. İnsanlar zevk aldıkları için kitap okurlar.? cümleleriyle sonlandırarak artık genel geçer olarak kabul edilebilecek bir kural da ortaya koymuş Zülfü Livaneli.

Siz de edebiyatın mutluluk olduğunu düşünüyorsanız, genel kültürünüzü genişletmek ve özellikle edebiyatla ilgili daha çok fikir edinmek istiyorsanız bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Edebiyat Mutluluktur

Zülfü Livaneli

Doğan Kitap